Naga Marketsizrael flagaRok 2020 przyniósł na rynku kryptowalut gigantyczne wzrosty. Co więcej, tematyką tą coraz bardziej interesują się również duże podmioty inwestycyjne, jak i banki centralne, choć te ostatnie spoglądają przede wszystkim w stronę technologii i jej wykorzystania na swoje potrzeby. Efektem tego są deklaracje takie jak ta Banku Centralnego Izraela, który ogłosił, że zbada możliwość emisji własnej waluty cyfrowej – cyfrowego szekla.

  • Bank centralny Izraela zbada potencjalne korzyści (i zagrożenia) związane z emisją cyfrowego szekla.
  • Jest to znacząca zmiana w podejściu do tego tematu, ponieważ jeszcze w 2017 stanowczo wykluczali oni taką możliwość.
  • Coraz szersze zainteresowanie tą tematyką wśród innych banków centralnych skłoniło władze monetarne Izraela do zmiany zdania.

Izrael zbada cyfrowego szekla

Rok 2020 był pod wieloma względami wyjątkowy, czego efekty dalej odczuwamy. Jednym z takich aspektów było zwrócenie się wielu inwestorów w stronę kryptowalut, które bardzo dynamicznie zyskiwały na wartości. Poza „przeciętnym Kowalskim” w stronę tej nowej klasy aktywów uwagę zaczęły zwracać również banki centralne i instytucje finansowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednym z przykładów takiej zmiany nastawienia jest bank centralny Izraela, który ogłosił, że planuje zwiększyć swoje wysiłki w celu zbadania możliwości emisji cyfrowego szekla. Warto tutaj zaznaczyć, że nie jest to pierwszy bank, który przygląda się tego typu rozwiązaniom, choć w praktyce (przynajmniej na razie) rozwiązania te nie są zasadniczo implementowane na szeroką skalę.

– Bank Izraela przygotowuje plan działania, aby jeśli w przyszłości rozwiną się warunki, które doprowadzą do oceny Banku Izraela, że korzyści z emisji cyfrowego szekla przewyższają koszty i potencjalne ryzyko, Bank Izraela będzie przygotowany do wprowadzenia tego planu w życie. – wyjaśnił przedstawiciel The Bank of Israel.

Warto więc wskazać, że na chwilę obecną nie zostały podjęte żadne wiążące decyzje, a jedynie wskazane zostało, że taka opcja w przyszłości nie jest wykluczona. Jest to jednak spora zmiana w podejście do cyfrowej waluty, ponieważ jeszcze w 2017 roku dr. Karnit Flug (poprzednia gubernator banku centralnego) wykluczyła możliwość emisji takiej waluty w najbliższej przyszłości.

Światowe trendy wywierają presję

– Cyfrowy szekel mógłby wygenerować różne korzyści dla izraelskiej gospodarki, ale jego emisja wiąże się również z ryzykiem. Bank Izraela przygotowuje plan działania, tak aby w przypadku rozwoju warunków w przyszłości, które doprowadzą do oceny Banku Izraela, że korzyści z emisji cyfrowego szekla przewyższają koszty i potencjalne ryzyko, Bank Izraela będzie przygotowany do wprowadzenia tego planu w życie. – wskazuje bank centralny Izraela.

Jak podkreślają przedstawiciele komitetu sterujące Banku Izraela, cyfrowy szekel może wygenerować korzyści dla izraelskiej gospodarki, jednak wiąże się on również z zagrożeniami. Niemniej fakt, że Izrael jest krajem z gospodarką otwartą, to nie może on lekceważyć zagranicznych trendów i tego, że inne podmioty prowadzą podobne działania.

Zobacz również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wykres eur usd | kryptowaluty informacje | funt | eurusd | dax prognoza |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here