Naga MarketsBank centralny Australii postanowił zbadać temat CBDC. We współpracy z prywatnymi firmami rozpoczyna eksperymenty dot. cyfrowej waluty. Program będzie „badał, czy hurtowe CBDC odegra w przyszłości rolę w australijskim systemie płatności”.

  • Bank centralny Australii będzie badał CBDC.
  • Australia podtrzymuje jednak, że nie wycofa szybko z obiegu banknotów.

Bank centralny Australii bada CBDC

Zgodnie z ogłoszeniem z dn. 2 listopada, The Reserve Bank of Australia (RBA), bank centralny Australii, będzie współpracowało z Commonwealth Bank, National Australia Bank, firmą z rynku finansowego Perpetual oraz firmą informatyczną ConsenSys nad projektem mającym na celu zbadanie potencjalnego wykorzystania „hurtowej waluty cyfrowej banku centralnego” w kraju. Jest już jasne, że ta ostatnia miałaby być oparta na „technologii rozproszonej księgi Ethereum”.

RBA oświadczyło, że będzie w ramach prac badać „opracowanie dowodu słuszności koncepcji wydania stokenizowanej formy CBDC”. Chodzi zwłaszcza o uczestników rynku hurtowego, którzy potencjalnie mogliby w ramach transakcji wykorzystywać walutę cyfrową do stokenizowanych pożyczek konsorcjalnych na platformie DLT. Do tego dochodzi temat implikacji „rozliczeń dotyczących bezpieczeństwa dostawy w stosunku do płatności z międzyłańcuchowymi swapami”.

„W ramach tego projektu zamierzamy zbadać implikacje CBDC dla efektywności, zarządzania ryzykiem i innowacji w transakcjach na hurtowych rynkach finansowych”

– zaznaczył zastępca gubernatora Reserve Bank of Australia, Michele Bullock.

„Chociaż kwestia wykorzystania CBDC na tych rynkach pozostaje kwestią otwartą, cieszymy się, że możemy współpracować z partnerami branżowymi w celu zbadania, czy istnieje przyszła rola hurtowego CBDC w australijskim systemie płatności”

– dodał.

Australia bada CBDC

Warto przypomnieć, że 14 października szef polityki płatniczej w RBA powiedział, że bank będzie kontynuował swoje badania dot. CBDC. Zapewne nowy program testów jest częścią tego projektu.

Bank zapewniał też, że jest gotów zapewnić dostęp do banknotów i monet „tak długo, jak Australijczycy zechcą ich używać”.

Wiadomo, że cały projekt badań dot. CBDC zostanie zakończony do końca roku, zaś bank opublikuje raport z badań w 2021 roku.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here