Naga MarketsBank Australii opublikował raport dotyczący stabilności finansowej kraju. Można się z niego dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy. Ogólna sytuacja gospodarki Australii jest dobra, a system finansowy jest odporny na zawirowania. Największym zagrożenie dla kraju jest obecnie ryzyko związane z Chinami.

Australijskie banki komercyjne przynoszą wysokie zyski, posiadane przez nich rezerwy są mocno powyżej określonych celów. Koszty działania operacyjnego banków zmalały w ciągu ostatniego roku. W obecnym stanie RBA nie widzi zagrożenia dla australijskiego systemu bankowego.

Bardzo wysokie jest zadłużenie gospodarstw domowych, ryzykowne kredyty z ostatnich lat dalej stanowią makroekonomiczne ryzyko. Zacieśnienie standardów kredytowych pozwoliło jednak zastopować niekorzystny trend. Niewielka część pożyczkobiorców ma problemy z refinansowaniem swojego długu. Większość wskaźników dotyczących problemów finansowych gospodarstw domowych jest niska.

Rynek nieruchomości komercyjnych wciąż pikuje w Sydney i Melbourne, niektóre banki obawiają się o niską rentowność. Potencjalne ryzyko dotyczące budowy dużych apartamentów na razie się nie zmaterializowało. Azjatyckie banki są odpowiedzialne za 12% wszystkich kredytów dla przedsiębiorstw, odsetek ten podwoił się od 2012 roku.

Ogólnie Bank Australii uważa, że sytuacja finansowa w kraju jest najbardziej stabilna od lat. Udało się zidentyfikować kilka miejsc zapalnych, gdzie może dojść do podwyższonego ryzyka zaburzeń, ale żadne z nich nie jest na razie poważne. Gospodarka kraju rośnie w dobrym tempie. Link do pełnego raportu.

Wzrost PKB w Australii w ostatnich latach


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here