Naga MarketsCommonwealth Bank of Australia (CBA) twierdzi, że w okresie ostatnich ośmiu lat (od połowy 2005 roku do Q1 2013) istniała dwukierunkowa, ścisła korelacja pomiędzy AUD oraz CNY.

„Innymi słowy, kiedy CNY się umacniał do góry szedł również AUD. Kiedy AUD leciał w dół, podążał za nim chiński juan – lub utrzymywał się na bardzo stabilnych poziomach, było to jednak spowodowane bardzo silnymi działaniami interwencyjnymi ze strony PBoC” – wyjaśnia CBA.

Jednakże na początku 2013 roku ta kierunkowa korelacja zaczęła się wyraźnie odwracać. Od tego czasu spadek dolara australijskiego prognozował natychmiastowe wzrosty chińskiej waluty. Wzorzec ten powtórzył się na początku obecnego roku, kiedy AUD poszedł do góry a CNY wyraźnie spadł.

Co jest powodem takich zmian? Czy rola AUD jako „pełnomocnika” juana będzie coraz mniejsza? A może CNY staje się bardziej elastyczną i niezależną od innych majorsów walutą? Zdaniem Banku Australii odpowiedź jest dwojaka.

„W krótkim okresie, jeżeli będziemy świadkami nieoczekiwanych niespodzianek na krajowym rynku chińskim, odruchowy spadek AUD wydaje się dosyć prawdopodobny. Jednak zależność od AUD również nie posiada zbyt długich perspektyw żywotności – wbrew powszechnemu przekonaniu, zaledwie 5,4% PKB Australii jest bezpośrednio narażone na zmiany popytu w Chinach.”

Kolejne spadki AUD będące odpowiedzią na niewielkie zmiany chińskiego popytu będą stawały się coraz płytsze i bardziej krótkotrwałe – podsumowuje Bank Australii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here