Naga MarketsMark Carney, gubernator BoE

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Bank Anglii zdecydował się utrzymać stopy procentowe na poziomie 0,5%. MPC była w tej kwestii jednomyślna, za takim stanem rzeczy głosowało bowiem 9 członków komitetu. Podczas grudniowego posiedzenia, podobna decyzja wywołała deprecjację funta szterlinga. Tym razem jednak waluta Zjednoczonego Królestwa zyskiwała po godzinie 13:00.


BoE: Podwyżka stóp szybciej niż zakładano w listopadzie

Niezmienny obraz polityki pieniężnej Banku Anglii (QE wielkości 435 mld GBP i stopa bankowa 0,5%) nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Pozytywną niespodzianką okazał się jednak jastrzębi komentarz sugerujący, że kolejna podwyżka stóp procentowych powinna nastąpić szybciej niż przewidywał jeszcze listopadowy raport inflacyjny (podsumowujący prognozy gospodarcze).

Potwierdziły się więc przypuszczenia, o których spekulowano już rano – jakakolwiek informacja dotycząca zwiększenia ilości podwyżek stóp lub przyspieszenia terminu tej decyzji odbije się pozytywnie na funcie szterlingu.

Stopy procentowe BoE w ujęciu historycznym

„Od listopada perspektywa większego poziomu nadwyżki popytu w okresie prognozy oraz oczekiwanie, że inflacja pozostanie powyżej celu, dodatkowo zmniejszyły poziom konsensusu, jaki Rada musi osiągnąć, aby osiągnąć równowagę polityki pieniężnej. Właściwe jest zatem ustalenie PolMon tak, aby inflacja powróciła w sposób zrównoważony do celu w bardziej konwencjonalnym horyzoncie czasowym. Komitet sądzi, że gdyby gospodarka mogła ewoluować w szerokim zakresie zgodnie z przewidywaniami lutowego raportu o inflacji, polityka pieniężna musiałaby zostać zaostrzona nieco wcześniej i w nieco większym stopniu w okresie prognozy niż przewidywano w czasie raportu listopadowego, aby zrównoważyć inflację w kierunku celu” właśnie ta część oświadczenia BoE okazała się kluczowa dla wzrostów rynkowych. Przekładając „na nasze” Bank Anglii daje do zrozumienia, że inflacja uciekła zbyt mocno od poziomu docelowego, w związku z czym muszą agresywniej podnosić stopy, aby rozpędzoną inflację zahamować.

Pełna treść oświadczenia polityki pieniężnej oraz protokołów BoE dostępna pod linkiem.

Prognozy PKB w górę

W zaktualizowanym raporcie inflacyjnym autorstwa BoE, czytamy o podwyżce prognoz gospodarczych (PKB) do 1,8% zarówno dla 2018 oraz 2019 (z wcześniejszych poziomów 1,6% oraz 1,7%). Dodatkowo Bank Anglii powraca do prezentowania celów inflacyjnych w przedziale  dwuletnim (licząc od stycznia 2018). W związku z tym w styczniu 2020 instytucja spodizewa się, że inflacja CPI wyniesie 2,16%, natomiast rok później 2,11%.

Pozostała treść raportu inflacyjnego nie różni się zbytnio od wersji listopadowej – funt szterling jest napędzany jednak informacją o chęci szybszych podwyżek oraz zrewidowanymi wzrostowo prognozami odnośnie PKB.

Składowe inflacji. Źródło: BoE

Nowością podczas lutowego Super Czwartku była również publikacja listu inflacyjnego, który Mark Carney skierował do brytyjskich polityków, tłumacząc powody wzrostu inflacji w grudniu powyżej poziomu 3% (w momencie gdy cel inflacyjny wyznaczony jest na wysokości 2% r/r).

Funt testuje poziom 1,40, uwaga na opcje wygasające

W początkowej reakcji na decyzję Banku Anglii i Super Czwartek, funt szterling umacniał się w stosunku do dolara o 150 punktów, testując poziom 1,40. Na jego wysokości zgromadzonych jest wiele opcji wygasających i zleceń oczekujących, w związku z czym powinien stanowić istotny opór, co z resztą widać na wykresie:

GBP/USD M30

Wyraźną reakcję obserwowano także na wykresie EUR/GBP, który osuwał się o 80 punktów. Spadki zatrzymały się dopiero na poziomie PP S3, 0,8750. Cena mocno oddaliła się jednak od dynamicznego wsparcia SMA30, w efekcie czego nie można wykluczyć korekcyjnego odbicia i powrotu do średniej:

EUR/GBP M30

Na godzinę 13:30 zaplanowano jeszcze konferencję prasową z udziałem Marka Carneya, gubernatora BoE.

UPDATE po konferencji:

BoE Carney:

– stopy nie powrócą na poziomy sprzed kryzysu

nie przywiązuje się do jednej, z góry ustalonej ścieżki podwyżek – termin kolejnej podwyżki zależeć będzie od danych makroekonomicznych

– wpływ wciąż do końca nieznany

– Inflacja może wrócić chwilowo powyżej 3.0% – Powinniśmy wiedzieć więcej przed końcem roku

– Niepewność co do skutków Brexitu nie oznacza, że nie możemy prognozować.

Mówi dużo o inflacji, sprowadzaniu jej do poziomu celu. Gospodarka może wkrótce przejść ze stanu nadmiernej podaży do nadmiernego popytu. Wspomina możliwość wcześniejszego i większego zacieśniania polityki monetarnej niż wcześniej sądzili.

Początek Q&A i grillowanie o to, co znaczy że stopy mogą być podnoszone wcześniej i ostrzej. W odpowiedzi rozmywa bardzo tę frazę kładąc nacisk na “mogą być podnoszone cokolwiek wcześniej i cokolwiek szybciej”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here