Naga Marketsbank-of-england-e1448474058595Jedną z najstarszych i najbardziej konserwatywnych instytucji na mapie podmiotów finansowych Wielkiej Brytanii, z całą pewnością jest Bank of England (BoE). Najnowsza decyzja Banku Anglii pokazuje jednak całkowicie odmienny jego obraz, związany z technologią blockchain.


Wzór światowej bankowości centralnej

Bank Anglii jest modelową instytucją, na podstawie której powstała większość światowych banków centralnych po 1694 roku, BoE to drugi z najstarszych banków centralnych na świecie, nie przeszkadza mu to jednak w chęci wdrożenia innowacyjnej technologii, co po raz kolejny może być przykładem dla innych banków centralnych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od momentu śledzenia ścieżki wytyczonej przez Bank Anglii, banki centralne nie angażowały się w detaliczną część rynku, ściśle współpracując z lokalnym rządem oraz bankami komercyjnymi. Ma to jednak ulec zmianie, gdyż Bank Anglii ogłosił dzisiaj chęć dokładniejszego zbadania technologii blockchain, aby oferować prywatne rachunki osobom fizycznym i przedsiębiorstwom.

Sprawdź również artykuł z 2014 roku pt.: “Bank Anglii: Doceniamy, ale nie boimy się Bitcoina”Już wtedy BoE był pod dużym wrażeniem technologii.

Blockchain bramą do klientów detalicznych

BoE twierdzi, że blockchain – czyli główna z innowacji będącą częścią systemu kryptowaluty Bitcoin, gdzie służy jako publiczna księga wszystkich transakcji – może być bramą do detalicznej części rynku. Ben Broadbent, wicegubernator ds. polityki pieniężnej w Banku Anglii twierdzi, że zastosowanie technologii blockchain pozwoli nie tylko biznesom, ale również osobom fizycznym otwierać rachunki w liczącym sobie ponad 300 lat banku.

„Z jednej strony takie rozwiązanie spowodowałoby, że banki staną się bezpieczniejsze. Obecnie depozyty są wpierane głównie przez niepłynne pożyczki, aktywa, których nie można sprzedać na otwartym rynku. Gdybyśmy wszyscy w tym samym momencie spróbowali zamknąć rachunki, banki nie miałyby płynnych zasobów niezbędnych do zaspokojenia zapotrzebowania. Bank centralny dla kontrastu, posiada tylko i wyłącznie płynne aktywa w swoim bilansie. Bankowi centralnemu nie może skończyć się gotówka, w związku tak zwane „runy bankowe” nie są mu straszne.

Z drugiej jednak strony odebranie depozytów bankom komercyjnym może ograniczyć ich możliwość udzielania kredytów. Banki staną się bardziej zależne od rynków hurtowych.”

Broadbent wyjaśnia, że wdrożenie technologii blockchain zachęci użytkownika do sprawdzania bloków transakcyjnych kontrolując siebie oraz innych nawzajem. Każdy korzystający z systemu może to zrobić, każdy może zobaczyć wyniki. Dzięki temu przelew może być weryfikowany bez potrzeby angażowania strony trzeciej. Jest to potencjalnie korzystne, gdy nie ma takowej instytucji lub sam proces weryfikacji z powodu wielostronnej współpracy jest kosztowny.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here