Naga Markets
Mark Carney
Mark Carney, gubernator Banku Anglii

Analitycy walutowi MUFG oczekują, że nowe restrykcje wprowadzone z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirlsem osłabią aktywność gospodarczą w Wielkiej Brytanii i doprowadzą do tego, że Bank Anglii (BoE) opóźni podwyżkę stóp procentowych co najmniej do lutego 2022 roku. Nie wykluczają oni nawet, że amerykański Fed podniesie stopy proc. szybciej niż BoE, co oczywiście mogłoby uderzyć bezpośrednio w kurs funta.

Pierwsza podwyżka stóp BoE dopiero w lutym 2022 r. 

Przypomnijmy, że wbrew rynkowym oczekiwaniom, Bank Anglii nie zdecydował się w trakcie listopadowego posiedzenia na podniesienie poziomu stóp procentowych, w efekcie czego główna stopa wciąż wynosi 0,1 proc. Przez wzgląd na to, iż rynkowy konsensus zakładał niewielką podwyżkę stóp., ich utrzymanie bez zmian uderzyło w funta szterlinga, który w reakcji na to wydarzenie osunął się do najniższego poziomu od grudnia 2020 r.Listopadowa decyzja BoE o utrzymaniu stóp proc. na niezmienionym poziomie sprawiła, że inwestorzy zaczęli wyceniać ich podwyżkę w grudniu. W ostatnim czasie wykryto jednak nowy wariant koronawirusa oraz odnotowano zauważalny wzrost liczby zakażeń, co skłoniło decydentów politycznych do ponownego wprowadzenia części obostrzeń pandemicznych.

Ekonomiści MUFG, jednej z największych grup finansowych na świecie uważają, że nowe obostrzenia wpłyną nie tylko na kondycję brytyjskiej gospodarki, lecz także na decyzje dot. polityki monetarnej Banku Anglii.

– W połączeniu z ostatnimi bardziej ostrożnymi komentarzami urzędników BoE, oczekujemy teraz, że BoE opóźni podwyżkę stóp przynajmniej do lutego – wskazali eksperci.

Równocześnie spodziewają się oni, że amerykańska Rezerwa Federalna będzie forsować plany zacieśniania polityki pieniężnej w szybszym tempie, co będzie miało istotny wpływ na względne perspektywy.

– Odstęp czasowy pomiędzy pierwszymi podwyżkami stóp procentowych przez BoE i Fed będzie prawdopodobnie znacznie krótszy niż początkowo oczekiwano, co powinno utrzymać presję na spadek kursu kabla do końca roku i zbliżyć go do poziomu 1,3000 – wskazali eksperci.

GBPUSD Daily

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

Funt jedną z najsłabszych walut G10

Dostrzegają oni także, że brytyjska waluta nie była w stanie uzyskać wsparcia z zysków na rynkach akcji. Na przykład indeks FTSE 100 umocnił się do poziomów bliskich 2021 r., ale funt stracił na wartości.

– Jednym godnym uwagi wyjątkiem były wyniki funta, który znalazł się wśród trzech najgorzej radzących sobie walut G10 – przyznają ekonomiści dodając, iż nastąpiło znaczne załamanie korelacji pomiędzy globalnymi rynkami akcji a wynikami funta. Korelacja ta osiągnęła bowiem szczyt powyżej 70% we wrześniu, ale w tym miesiącu spadła do poziomu poniżej 20%, co jest najsłabszą korelacją obserwowaną od trzeciego kwartału 2020 roku.

Autor poleca również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: usd pln prognoza | allegro kurs akcji | kurs jena do złotówki | ciech akcje notowania | kurs dolara kantor | brokerzy forex | bitcoin aktualnosci | benefit cena akcji |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykułLPP (+12,17%) kontynuuje marsz na północ! Spółka po raz kolejny wybija roczne maksima!
Następny artykułKurs dolara (EUR/USD) umocnił się względem euro. Trwa dobra passa na amerykańskim rynku pracy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here