Naga MarketsAndrew Bailey, szef BoE

Zgodnie z opublikowaną o godzinie 13:00 decyzją, Bank Anglii (Bank of England, BoE), zdecydował się utrzymać główną stopę procentową na niezmiennym poziomie 0,1% oraz program skupu aktywów rynkowych na poziomie 895 miliardów funtów. Jednocześnie instytucja podkreśliła, że obecne stanowisko w polityce pieniężnej jest nadal właściwe, a rynki finansowe pozostają odporne na zawirowania związane z Brexitem i trwającym lockdownem w Wielkiej Brytanii. W efekcie funt wystrzelił w górę, a para walutowa GBP/USD wzrosła do poziomu 1,3630.

  • Dotychczasowe stanowisko BoE w polityce pieniężnej pozostaje prawidłowe
  • RPP jednogłośnie zagłosowała za utrzymaniem stopy na poziomie 0,1% i skupu na poziomie 895 mld GBP
  • Bank centralny oczekuje, że w IV kw. 2020 r. PKB Wielkiej Brytanii nieznacznie wzrośnie do poziomu o około 8% niższego niż w IV kw. 2019 r.

Bank Anglii podkreśla stabilność rynków, dostrzegając ryzyka dla gospodarki

Komitet Polityki Pieniężnej (MPC) Banku Anglii ustala politykę pieniężną tak, aby osiągnąć cel inflacyjny wynoszący 2%, w sposób, który pomaga utrzymać wzrost i zatrudnienie. Na posiedzeniu kończącym się 3 lutego 2021 r. Komitet ocenił, że dotychczasowe stanowisko w polityce pieniężnej pozostaje prawidłowe, a RPP jednogłośnie zagłosowała za utrzymaniem stopy procentowej na poziomie 0,1%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Komisja jednogłośnie głosowała za utrzymaniem przez Bank Anglii skupu niefinansowych obligacji korporacyjnych, finansowanych przez emisję rezerw banku centralnego, na poziomie 20 miliardów funtów. Również jednogłośnie zagłosowano za kontynuowaniem przez Bank Anglii swojego obecnego programu skupu obligacji rządowych Wielkiej Brytanii, finansowanego z emisji rezerw banku centralnego, utrzymując docelową wielkość tych zakupów obligacji rządowych na poziomie 875 miliardów funtów, a zatem łączny cel zakup aktywów na 895 miliardów funtów.

Prognozy Komitetu dotyczące aktywności gospodarczej i inflacji znajdują się w załączonym lutowym raporcie dotyczącym polityki pieniężnej. W wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, poprawiły się perspektywy gospodarcze.

Globalny wzrost PKB spowolnił w IV kw. 2020 r., ponieważ utrzymujące się ograniczenia wpłynęły negatywnie na działalność gospodarczą. Od poprzedniego posiedzenia RPP rynki finansowe pozostają odporne na zawirowania.

Bank centralny oczekuje, że w IV kw. 2020 r. PKB Wielkiej Brytanii nieznacznie wzrośnie do poziomu o około 8% niższego niż w IV kw. 2019 r. Jest to istotnie silniejsza prognoza niż oczekiwano w listopadowym raporcie. Skala i zakres obowiązujących obecnie ograniczeń nie powinny mieć tak negatywnego wpływu jak w II kw. 2020 r., podczas pierwszej blokady w Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że PKB w I kw. 2021 r. spadnie o około 4%, w przeciwieństwie do oczekiwań wzrostu w listopadowym raporcie.

Dodatkowo prognozy dla brytyjskiej gospodarki pozostają niezwykle niepewne. Oczekuje się, że wiosną inflacja CPI dość gwałtownie wzrośnie w kierunku celu 2%. Bank Anglii nie zamierza zacieśniać polityki pieniężnej przynajmniej do czasu, gdy istnieją wyraźne dowody na to, że poczyniono znaczne postępy w eliminowaniu wolnych mocy produkcyjnych i trwałym osiągnięciu celu inflacyjnego na poziomie 2%.

Plus500

Kurs funta wystrzelił w górę po decyzji Banku Anglii

Notowania pary walutowej GBP/USD wzrosły o 40 pipsów w pierwszej minucie po ogłoszeniu decyzji banku centralnego. Tym samym kurs znalazł się powyżej poziomu 1,36 i na chwilę obecną ruch ten jest kontynuowany. Dalszy wzrost wartości brytyjskiej waluty powinien doprowadzić do testu tegorocznego maksimum 1,3760. Z drugiej strony lokalne wsparcie stanowi strefa 1,3500/20.

Kurs GBPUSD na interwale M1, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale M1, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dol | grupa lotos akcje | kryptowaluty | ropa wti notowania |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here