Naga MarketsSiedziba Banku AngliiMimo, że Bank of England (BoE) zdecydował podczas czerwcowego posiedzenia o pozostawieniu stóp proc. na niezmienionym, rekordowo niskim poziomie (0,10%) to instytucja uznała, że dalsze rozluźnienie polityki pieniężnej jest uzasadnione dla osiągnięcia jej celów statutowych.

  • Bank Anglii zwiększył QE
  • Gubernator BoE sygnalizuje chęć zmniejszenia QE w przyszłości
  • Kurs funta pod presją podaży

Najpierw ograniczenie QE, a dopiero później podwyżka stóp proc.

W związku z powyższym, MPC (odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej) zgodził się zwiększyć skup brytyjskich obligacji skarbowych o dodatkowe 100 mld funtów do 745 mld GBP. Działanie to ma przyczynić się do osiągnięcia celu inflacyjnego w perspektywie średnioterminowej.

Działania te nie oznaczają jednak, że BoE zamierza przeprowadzać luzowanie ilościowe bez końca. Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey wskazał bowiem w artykule dla Bloomberga, że bank centralny powinien stopniowo wygaszać program skupu aktywów przed trwałym podniesieniem stóp procentowych, co jest odwrotnością długotrwałej polityki BoE.

Zaznaczył on jednak, że czas na takie działania jeszcze nie nadszedł, ale że wysoki poziom skupu aktywów banku centralnego nie zawsze powinien być traktowany jako rzecz oczywista.

– Podwyższony bilans może ograniczyć pole manewru w przyszłych sytuacjach kryzysowych. Kiedy przyjdzie czas na wycofanie bodźca monetarnego, moim zdaniem lepiej będzie najpierw rozważyć dostosowanie poziomu rezerw, nie czekając na trwałe podniesienie stóp procentowych – wskazał Bailey.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs funta pod presją podaży

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwającej od połowy maja br. aprecjacji kursu funta wobec dolara amerykańskiego rynek dotarł w okolice niezwykle istotnej strefy oporu w wysokości 1,2750 USD, gdzie już 10 czerwca pojawiła się silna reakcja podażowa. Od tego czasu ponownie obserwujemy spadki.

GBPUSD Daily

Mimo, iż początek nowego tygodnia przyniósł niewielkie, wzrostowe odbicie na notowaniach GBP, to warto zwrócić uwagę, że od najbliższego oporu, w okolicy którego ponownie mogłaby pojawić się reakcja podażowa dzieli nas już zaledwie 20 pips, co w znacznym stopniu ogranicza potencjał wzrostu kuru funta.

GBPUSD M15


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEcho jest ‘ostrożnie optymistyczne’ co do wyników 2020 r.; nie zmieni strategii
Następny artykułLMG: Prolog do gry Car Trader Simulator od jutra dostępny na Steam
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here