Naga MarketsSiedziba Bank of England (BoE) w Londynie

W trakcie sierpniowego posiedzenia odnośnie polityki pieniężnej, Bank of England (BoE) zdecydował się utrzymać główną stopę bankową na niezmienionym poziomie (0,25%). Decyzja wraz z publikacją zaktualizowanych prognoz gospodarczych, wywołała deprecjację funta szterlinga wobec głównych walut.


2 członków MPC głosowało za podwyżką stóp

Zgodnie z szerokim konsensusem rynkowym, który opisywaliśmy między innymi tutaj, Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,25% oraz wartość programu skupu aktywów (QE) na poziomie 435 miliardów funtów. 6 przedstawicieli MPC (rady polityki pieniężnej) głosowało za utrzymaniem stóp, 2 opowiedziało się za podwyżką do 0,5% (McCafferty i Saunders).

Te artykuły również Cię zainteresują
Poniżej podsumowanie najważniejszych nagłówków z BoE minutes (protokołów):

  • BoE spodziewa się łagodnego Brexitu i swobodnego przejścia gospodarki
  • Program TFS zostanie zakończony do lutego 2018 (jednogłośna decyzja)
  • MPC spodziewa się dwóch, a nie jednej podwyżki stóp procentowych w okresie prognostycznym
  • Deprecjacja GBP może mieć wpływ na wzrost inflacji
  • Konsumpcja gospodarstw domowych może być wyższa niż zakładał majowy raport inflacyjny
  • Wszyscy członkowie MPC zgodzili się co do faktu, że podwyżka stóp powinna być „stopniowa” i „ograniczona”

Pełna treść dostępna pod linkiem.

BoE obniża prognozy gospodarcze oraz inflacyjne

Głównym powodem negatywnej reakcji funta szterlinga na dzisiejsze podsumowanie posiedzenia BoE była przede wszystkim spadkowa rewizja prognoz w raporcie inflacyjnym. Projekcje dotyczące CPI zrewidowano do 2,58% dla 2017 (z 2,64%), dla kolejnych lat do 2,19% z 2,22% (2018) oraz do 2,22% z 2,26% (2019).

W przypadku produktu krajowego brutto bank również spodziewa się spadków pod koniec 2017 roku do 1,7% z prognozowanych wcześniej 1,9% (2018 do 1,6% z 1,7%, 2019 bez zmian na 1,8%). Chociaż analitycy zakładali taki przebieg spraw, to rynek i tak odebrał to prospadkowo.

Pełny raport dostępny na stronie BoE.

Funt szterling traci po decyzji

Raport inflacyjny oraz decyzja w sprawie stóp wywołały wyraźną deprecjację funta szterlinga wobec głównych walut. GBP/USD w pierwszej chwili tracił około 70 pipsów, testując dolne ograniczenie kanału wzrostowego (rysowanego od końca lipca) oraz maksima sesji z 27 lipca na 1.3156:

GBP/USD H1

Na Eurofuncie reakcja popytowa w pierwszej chwili osiągnęła zakres ponad 60 pipsów, wzrosty blokować próbowały z 21 lipca w połączeniu z poziomem PP R1 tuż pod pułapem 0,9000, ten udało się jednak ostatecznie pokonać:

EUR/GBP H1

Inwestorzy obecnie czekają na konferencję prasową z udziałem Marka Carneya, którą zaplanowano na 13:30. Relacja dostępna będzie na żywo za pośrednictwem oficjalnego kanału YouTube banku:

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here