Naga MarketsBudynek Banku anglii
Siedziba Banku Anglii

Jednym z najważniejszych wydarzeń czwartkowej sesji była bez wątpienia publikacja decyzji monetarnej Banku Anglii. Decydenci polityczni BoE podczas lutowego spotkania nie zdecydowali się na podwyżkę stóp procentowych, utrzymując jednocześnie poziom skupu aktywów na niezmiennym poziomie. W bezpośredniej reakcji na publikację kurs funta szterlinga (GBP) umocnił się, by kilka minut później znieść cały ruch ustanawiając nowe sesyjne minima.


BoE: Cel inflacyjny coraz bliżej

Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii (MPC) ustala politykę pieniężną w taki sposób, aby osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2% oraz w sposób, który pomaga utrzymać wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Na posiedzeniu kończącym się 1 maja 2019 r. RPP jednogłośnie głosowała za utrzymaniem stopy procentowej Banku na poziomie 0,75% i celu programu skupu aktywów na poziomie 435 miliardów funtów.

Bank Angli pozostawia stopy bez zmian. Sytuacja w UK stabilna, jak reaguje funt

RPP zauważa, że dane z Wielkiej Brytanii mogą być niezwykle zmienne w najbliższym czasie z powodu zmieniających się oczekiwań dotyczących Brexitu na rynkach finansowych oraz wśród gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Oczekuje się, że PKB wzrośnie o 0,5% w pierwszym kwartale 2019 r., częściowo odzwierciedlając większy niż oczekiwano wzrost ze strony przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że ten wzrost będzie tymczasowy, a kwartalny wzrost spowolni do około 0,2% w drugim kwartale. Tempo wzrostu PKB wydaje się być nieco silniejsze niż wcześniej przewidywaliśmy, ale nieznacznie poniżej potencjału. To stonowane tempo odzwierciedla wpływ spowolnienia globalnego wzrostu i utrzymującej się niepewności. Brexit ma wyraźny wpływ na inwestycje biznesowe, które spadają od roku. RPP ocenia, że ​​obecnie w gospodarce istnieje niewielki margines nadwyżki podaży – czytamy w oświadczeniu.

Inflacja CPI wyniosła w marcu 1,9% i oczekujemy, że będzie nieco niższa od celu 2% RPP w pierwszej połowie okresu prognozy. Rynek pracy pozostaje napięty, a stopa bezrobocia ma spaść do 3,5% na koniec okresu prognozy. Roczny wzrost wynagrodzeń pozostał na poziomie około 3,5%, a wzrost jednostkowych kosztów pracy wzrósł powyżej średnich historycznych. Ponieważ pojawia się nadmierny popyt oczekujemy, że krajowa presja inflacyjna ustabilizuje się tak, że inflacja CPI wzrośnie powyżej celu 2% w ciągu dwóch lat – dodano.

Kurs funta (GBP) osłabia się po decyzji BoE

Para GBP/USD w pierwszej minucie publikacji decyzji ws. stóp procentowych wzrosła o 30 pipsów by chwilę później znieść cały impuls wzrostowy. Obecnie cena oscyluje w wąskim zakresie konsolidacji: lokalne wsparcie stanowi miesięczny pivot 1.3032. Z drugiej strony opór znajduje się na poziomie 1.3059 (dzienny pivot).

Bank Angli pozostawia stopy bez zmian. Sytuacja w UK stabilna, jak reaguje funttokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here