Naga MarketsMark CarneyPodczas wrześniowego posiedzenia polityki pieniężnej Bank Anglii (Bank of England, BoE) zdecydował się jednogłośnie utrzymać stopy procentowe na niezmiennym poziomie 0,75%. Komitet głosował również jednogłośnie, aby utrzymać zapasy obligacji skarbowych Zjednoczonego Królestwa finansowane z emisji rezerw banku centralnego na poziomie 435 mld GBP.


BoE pozostawia stopy bez zmian

Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii (Bank of England’s Monetary Policy Committee – MPC) ustala politykę pieniężną w taki sposób, aby osiągnąć cel inflacyjny w wysokości 2% oraz w sposób, który pomaga utrzymać wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Na posiedzeniu, które zakończyło się 18 września 2019 r., RPP przegłosowała jednogłośnie utrzymanie stopy procentowej banku na poziomie 0,75%. Komitet głosował również jednogłośnie, aby utrzymać zapasy obligacji skarbowych Zjednoczonego Królestwa finansowane z emisji rezerw banku centralnego na poziomie 435 mld GBP.

– Od czasu poprzedniego spotkania RPP wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami nasiliła się, a perspektywy globalnego wzrostu uległy osłabieniu (…) Zmiany związane z Brexitem powodują, że dane gospodarcze Zjednoczonego Królestwa stają się bardziej zmienne – PKB spadł o 0,2% w II kwartale 2019 r., a obecnie oczekuje się, że wzrośnie o 0,2% w III kwartale. Komitet sądzi, że podstawowy wzrost gospodarczy uległ spowolnieniu, ale pozostaje nieznacznie dodatni (…) Słabsza sytuacja na świecie odbija się na eksporcie. Rząd ogłosił znaczny wzrost wydatków resortowych na lata 2020-21, które mogłyby zwiększyć PKB o około 0,4% w okresie objętym prognozą RPP – czytamy w komunikacie.

Bank Anglii poinformował także że inflacja CPI spadła do 1,7% w sierpniu, z 2,1% w lipcu, i oczekuje się, że pozostanie nieco poniżej celu 2% w najbliższym czasie. Rynek pracy wydaje się być nadal napięty, a stopa bezrobocia od początku tego roku utrzymuje się na poziomie nieco poniżej 4%. Wydaje się jednak, że rynek pracy nie ulega dalszemu zacieśnieniu, a oficjalne i pochodzące z badań środki mające na celu złagodzenie wzrostu zatrudnienia ulegają złagodzeniu.

Hard Brexit może osłabić kurs funta

Szacuje się również, że w przypadku braku porozumienia dot. Brexitu kurs wymiany GBP prawdopodobnie spadnie, inflacja CPI wzrośnie, a wzrost PKB będzie powolny.

Decyzje Komitetu w sprawie stóp procentowych musiałyby zrównoważyć presję na wzrost inflacji, wynikającą z prawdopodobnego spadku kursu funta szterlinga i ewentualnego zmniejszenia zdolności produkcyjnych, z presją na spadek wynikającą ze zmniejszenia popytu. W takiej sytuacji reakcja polityki pieniężnej nie byłaby automatyczna i mogłaby zmierzać w obu kierunkach. W przypadku większej jasności co do tego, że gospodarka jest na drodze do gładkiego Brexitu i przy założeniu pewnego ożywienia globalnego wzrostu, w perspektywie średnioterminowej prawdopodobnie powstanie znaczny margines nadmiernego popytu. Gdyby tak się stało, Komitet uważa, że wzrost stóp procentowych, w stopniowym tempie i w ograniczonym zakresie, byłby odpowiedni do trwałego przywrócenia inflacji do celu 2%.

Zobacz także: Najbliższa podwyżka dopiero w przyszłym roku

Kurs funta rośnie… by spaść

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w pierwszej chwili po publikacji decyzji monetarnej BoE, kurs funta nieznacznie umacniał się wobec dolara amerykańskiego. Wzrosty te dotarły jednak tylko do ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie szybko pojawiła się reakcja podażowa.

Weź udział w darmowym kursie inwestowania i zdobądź międzynarodowy cetryfikat

Kurs funta wobec dolara amerykańksiego
GBPUSD M5

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułChcieli sabotować ICO! Grozi im do 20 lat pozbawienia wolności
Następny artykułGOLD – kolejne objęcie bessy – 19.09.2019
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here