Naga MarketsBudynek Bank of England

Podczas czerwcowego posiedzenia polityki pieniężnej Bank Anglii (Bank of England, BoE) zdecydował się jednogłośnie utrzymać stopy procentowe na niezmiennym poziomie 0,75%. Chociaż retoryka banku pokrywa się z dotychczasową, to instytucja obcięła prognozy PKB dla drugiego kwartału, co spowodowało osłabienie GBP. Kurs funta do złotówki powraca do poziomu 4,77 zł, a do dolara odbija od tygodniowych maksimów i spada pod 1,27.

Warto zauważyć, że w tym tygodniu stopy na niezmiennym poziomie utrzymały również japoński BoJ oraz amerykański FOMC.


BoE zmniejsza prognozę PKB do 0,0% w drugim kwartale

Drugi kwartał bieżącego roku powoli dobiega końca, w związku z czym Bank Anglii posiada dokładniejsze dane co do dynamiki gospodarczej Wielkiej Brytanii. W efekcie projekcja PKB w okresie kwiecień-czerwiec została zredukowana z poziomu 0,2% kw/kw do 0,0% kw/kw. Bank jednocześnie przypomina, że inflacja konsumencka (CPI) powinna powrócić pod poziom 2% w drugiej części roku, a zacieśnianie polityki pieniężnej będzie stopniowe – spełniony musi być jednak warunek płynnego Brexitu bez większych problemów.

„Od czasu poprzedniego posiedzenia BoE dane krótkoterminowe były zasadniczo zgodne ze sprawozdaniem z maja, ale wzrosły zagrożenia dla dynamiki PKB.  W skali globalnej napięcia w handlu nasiliły się. W skali krajowej wzrosło prawdopodobieństwo Brexitu bez porozumienia. Obawy handlowe przyczyniły się do zmienności światowych cen akcji i spreadów obligacji korporacyjnych, a także do spadku cen metali przemysłowych. Stopy procentowe transakcji terminowych w głównych gospodarkach uległy dalszemu istotnemu obniżeniu.  Zwiększona niepewność związane z Brexitem wywarła dodatkową presję na obniżanie terminowych stóp procentowych w Zjednoczonym Królestwie i doprowadziła do spadku kursu wymiany funta szterlinga”komentuje BoE w oświadczeniu polityki pieniężnej.

Perspektywy gospodarcze będą w dalszym ciągu w znacznym stopniu zależeć od charakteru i harmonogramu wycofania się z UE, w szczególności: nowych ustaleń handlowych między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem; tego, czy przejście do nich jest nagłe czy sprawne; oraz tego, jak zareagują na to gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa i rynki finansowe. Odpowiednia ścieżka polityki pieniężnej będzie zależeć od równowagi tych skutków dla popytu, podaży i kursu walutowego. Reakcja polityki pieniężnej na Brexit, niezależnie od jej formy, nie będzie automatyczna i może zmierzać w obu kierunkach. Komitet będzie zawsze działał na rzecz osiągnięcia celu 2 % inflacji.

„Zgodnie z oczekiwaniami, ostatnie dane brytyjskie były zmienne, w dużej mierze z powodu skutków związanych z Brexitem dla rynków finansowych i przedsiębiorstw. Po wzroście o 0,5% w pierwszym kwartale 2019 r., PKB w drugim kwartale zmniejszy swoją dynamikę” – konkluduje Bank Anglii.

Kurs funta traci po decyzji Bank of Englad. Spadki do dolara i złotego

“Nie wykluczylibyśmy całkowicie podwyżki stóp procentowych Banku Anglii w późniejszym okresie tego roku, gdyby wzrost płac nadal funkcjonował solidnie, a bezpośrednie zagrożenie ze strony Brexit ustąpiło – albo poprzez kolejne przedłużenie na mocy art. 50, albo przez ratyfikację umowy przez parlament przed październikowym terminem” – twierdzą analitycy ING.

Kurs funta do dolara zyskuje 3 dzień z rzędu odbijając od wielomiesięcznych dołków, jednak decyzja BoE spowodowała cofnięcie części czwartkowej aprecjacji i powrót pod poziom 1,27 USD.

kurs funta do dolara GBPUSD 20 marca
Kurs funta do dolara traci

Od początku sesji osłabia się również funt do polskiego złotego. Sesja zaczynała się na wysokości 4,80 zł, a po godzinie 15:00 testuje pułapy niższe o niemal 3 grosze nad 4,77 zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here