Naga MarketsLogo Bank of EnglandPodczas czwartkowego posiedzenia polityki pieniężnej Bank Anglii (Bank of England, BoE) zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rynek pozytywnie odbierał jednak treść oświadczenia polityki pieniężnej instytucji, w efekcie czego kurs funta (GBP) zaraz po publikacji umacniał się o ponad 0,4% w stosunku do dolara amerykańskiego. O godzinie 13:30 prezes BoE, Mark Carney, podsumuje decyzje podjęte przez bank podczas konferencji prasowej, która będzie zarazem jego ostatnim oficjalnym wystąpieniem w roli gubernatora banku centralnego UK.


Prognozy PKB w dół, inflacja poniżej celu do końca 2021 r., funt natomiast rośnie

Główna stopa procentowa Banku Anglii została utrzymana na poziomie 0,75%, a następna decyzja w sprawie jej ewentualnej zmiany zostanie podjęta podczas posiedzenia 26 marca 2020 roku. Jak widać na poniższym wykresie niskie stopy procentowe w UK utrzymywane są od czasu wielkiego kryzysu finansowego, kiedy dynamicznie obniżono je z poziomu 5%:

Źródło: Bank Anglii
Źródło: Bank Anglii

Chociaż BoE przyznaje, że dynamika wzrostu gospodarczego spowalnia, a inflacja utrzymuje się poniżej zakładanych celów (co nie zmieni się co najmniej do końca 2021 roku), to widać pierwsze oznaki poprawy sytuacji gospodarczej. Niskie i stabilne wzrosty cen wspierają kreację miejsc pracy oraz oczekiwania przedsiębiorców, a przewidziany na 31 stycznia 2020 roku Brexit zmniejsza niepewność o przyszłość UK na tle innych państw europejskich.

– Najnowsze dane wskazują, że niepewność, z jaką borykają się przedsiębiorstwa, spadła, a globalny wzrost gospodarczy ustabilizował się. Oczekujemy dalszego spadku niepewności i wzrostu gospodarczego na świecie. Jeśli tak się stanie, powinno to pomóc we wspieraniu wzrostu w Wielkiej Brytanii. Jeśli tak się nie stanie, być może będziemy musieli obniżyć stopy procentowe, aby wesprzeć gospodarkę i zapewnić trwałe przywrócenie inflacji do celu 2% – komentował Bank Anglii.

Z całego oświadczenia można wysnuć wniosek, że BoE chciał przedstawić zbilansowany komunikat delikatnie przechylający się na gołębią stronę. Jako, że za obniżką stóp o 25 punktów bazowych głosowało zaledwie 2 z 9 członków rady polityki pieniężnej Banku Anglii, rynek odebrał informację pozytywnie, kupując funta szterlinga tuż po decyzji.

– Komitet jednogłośnie opowiedział się za utrzymaniem na poziomie 10 miliardów funtów szterlingów zakupu obligacji korporacyjnych niefinansowych, finansowanych z emisji rezerw banku centralnego. Komitet jednogłośnie opowiedział się również za utrzymaniem kwoty 435 mld funtów szterlingów zakupionych przez rząd brytyjski obligacji finansowanych z emisji rezerw banku centralnego na poziomie 435 mld funtów szterlingów – napisano w oświadczeniu.


Czy chciałbyś handlować prawdziwymi akcjami i futures z dźwignią?
SPRAWDŹ NAS

Kurs funta w górę po decyzji BoE. Pierwszy ruch GBP miał miejsce jednak na minutę przed publikacją

Czyżby część rynku wiedziała jaką decyzję podejmie Bank Anglii na minutę przed publikacją oficjalnej decyzji? Zdecydowana większość ruchu wzrostowego na GBP/USD miała miejsce bowiem o godzinie 12:29, kiedy para walutowa umacniała się o 0,3%. Ostatecznie po godzinie 13:00 szterling zyskiwał w kluczowym momencie ponad 0,4% i testował najwyższe poziomy od poniedziałkowej sesji:

GBP/USD H1. Źródło: Tradingview.com
GBP/USD H1. Źródło: Tradingview.com

Aprecjacja nie ominęła również pary z polskim złotym. GBP/PLN testował poziom 5,08 zł i piął się na najwyższe poziomy od połowy grudnia. Z kolei para EUR/GBP utrzymuje się pod lokalnym oporem wyznaczanym przez minima z początku 2020 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here