Naga MarketsRosną oczekiwania na spadek kurs funta szterlinga (GBP) w związku ze spekulacjami, że jakiekolwiek wysiłki Banku Anglii (BoE) mające na celu ograniczenie inflacji pogorszyłyby perspektywy wzrostu i nastrojów konsumentów w Wielkiej Brytanii. Eksperci z RBC prognozują spadek pary GBP/USD do poziomu 1,30. „Kabel” oscyluje we wtorek w okolicach 1,36.

Kurs funta: Zbyt jastrzębi BoE stłumi wzrost gospodarczy na Wyspach

Według danych Commodity Futures Trading Commission (CFTC) spekulanci zwiększyli zakłady na spadek kursu funta szterlinga w najszybszym tempie od ponad dwóch lat. Tymczasem stratedzy z Canadian Imperial Bank of Commerce, RBC Europe i Societe Generale szykują się na to, że funt spadnie do poziomów ostatnio obserwowanych pod koniec 2020 roku (1,30 – 1,32 USD).Zakłady na spadki funta rosną w najszybszym tempie od maja 2019 r. Źródło: CFTC

Rynki pieniężne zwiększyły swoje oczekiwania na zacieśnienie polityki monetarnej przez BoE w poniedziałek, prognozując wzrost stóp o 15 punktów bazowych w grudniu i kolejne 50 punktów bazowych do sierpnia 2022 r. Jednak perspektywa kilku podwyżek stóp budzi obawy, że szybkie zaostrzenie polityki zaszkodzi zaufaniu wśród konsumentów już zmagających się z gwałtownie rosnącymi cenami energii i zakłóceniami w łańcuchu dostaw.

Wszystko dzieje się szybciej niż przewidywano. Jeśli BoE zacieśni politykę w obliczu spowolnienia gospodarczego, może to dość szybko zostać uznane za błąd – napisał Kit Juckes, główny strateg walutowy w Societe Generale, który oczekuje, że funt spadnie do 1,32 względem dolara.

Sentyment na funcie jest niemal najbardziej niedźwiedzi od marca. Źródło: Bloomberg

Z kolei stratedzy Bank of America twierdzą, że zjawisko wysokiej inflacji i niskiego wzrostu wydaje się uderzać w Wielką Brytanię mocniej niż w inne gospodarki, a każda siła funta jest okazją do sprzedaży. Analityk Kamal Sharma stwierdził, że jest zaniepokojony spadkiem realnych dochodów spowodowanym wysoką inflacją i zakończeniem urlopu.

Michael Saunders, jeden z najbardziej jastrzębich członków Komitetu Polityki Pieniężnej, zasugerował w opublikowanych w sobotę wypowiedziach, że inwestorzy słusznie zgłaszają zakłady na podwyżki stóp. Kilka godzin wcześniej gubernator Andrew Bailey ostrzegał przed potencjalnie „bardzo szkodliwym” okresem inflacji, o ile decydenci polityczni nie podejmą działań.

Jeremy Stretch, szef strategii wymiany walut G-10 w CIBC, zauważył, że zaostrzenie może podnieść koszty zobowiązań, takich jak spłaty kredytów hipotecznych, i zniechęcić gospodarstwa domowe do wydatków.

Podwyżka stóp groziłaby podważeniem narracji o ożywieniu w Wielkiej Brytanii – podkreślił Stretch, który prognozuje spadek o ponad 1% do około 1,34 USD.

invest
fpmarkets

Kurs funta (GBP) oscyluje we wtorek w okolicach 1,36 USD

Notowania pary walutowej GBP/USD wzrosły w poniedziałek do lokalnego poziomu oporu 1,3670, gdzie nastąpiła silna reakcja podażowa. W efekcie kurs ponownie znalazł się w okolicach 1,36, a sekwencja niższych szczytów i dołków sugeruje, iż presja sprzedających nadal dominuje. Spadek poniżej 1,3570 otworzy drogę w kierunku wrześniowego minimum 1,3410 z celem na ważny poziom wsparcia 1,32.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: usd notowania | notowania gpw | neuca akcje wykres | notowania mwig40 | kurs kuny | kurs franka kantor | mercator cena akcji |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here