Naga Markets
Andrew Bailey, szef BoE

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Bank Anglii (Bank of England, BoE) zdecydował się podczas wrześniowego posiedzenia podnieś stopy procentowe o kolejne 50 punktów bazowych do poziomu 2,25%. Decyzja ta podjęta została jednomyślna decyzją członków brytyjskiej rady polityki pieniężnej (MPC).

Bank Anglii podnosi stopy proc.

Komitet Polityki Monetarnej Banku Anglii (Monetary Policy Committee; MPC) ustala politykę monetarną, aby osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2% oraz w sposób, który pomaga utrzymać wzrost gospodarczy i zatrudnienie.Na posiedzeniu zakończonym 21 września 2022 roku członkowie Rady Polityki Pieniężnej jednomyślnie (9:0) zdecydowali o podniesieniu stopy procentowej Banku Anglii.

Pięciu członków (Andrew Bailey, Ben Broadbent, Jon Cunliffe, Huw Pill i Silvana Tenreyro) głosowało za podniesieniem stopy bankowej o 0,5 punktu procentowego, trzech członków (Jonathan Haskel, Catherine L Mann i Dave Ramsden) wolało podnieść stopę bankową o 0,75 punktu procentowego do 2,5%, a jeden członek (Swati Dhingra) wolał podnieść stopę bankową o 0,25 punktu procentowego do 2%.

Finalnie stopy zostały więc podniesione o kolejne 50 punktów bazowych do poziomu 2,25 proc., co jest najwyższym poziomem od listopada 2008 r.

Na uwagę zasługuje fakt, iż było to już siódma podwyżka stóp proc. z rzędu.

Komitet jednogłośnie przegłosował również zmniejszenie zapasów zakupionych brytyjskich obligacji rządowych, finansowanych z emisji rezerw banku centralnego, o 80 miliardów funtów w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, do łącznej kwoty 758 miliardów funtów

XTB

– MPC podejmie działania niezbędne do trwałego przywrócenia inflacji do docelowego poziomu 2% w średnim okresie, zgodnie ze swoimi kompetencjami. Polityka nie jest na z góry ustalonej ścieżce. Komitet, jak zawsze, rozważy i zadecyduje o odpowiednim poziomie Stopy Bankowej na każdym posiedzeniu. Skala, tempo i terminy wszelkich dalszych zmian w stopie bankowej będą odzwierciedlać ocenę Komitetu dotyczącą perspektyw gospodarczych i presji inflacyjnych. Jeśli prognozy wskazują na trwalszą presję inflacyjną, w tym ze strony silniejszego popytu, Komitet w razie potrzeby zareaguje zdecydowanie – czytamy w komunikacie po posiedzeniu Banku Anglii.

Kurs funta spada 

Spoglądając na notowania pary GBP/USD warto dostrzec jednak, że brak zapisu wskazującego na konieczność dalszych podwyżek stóp proc., a jedynie sygnalizacja takiej możliwości w przyszłości przyczynił się do spadku kursu funta względem dolara amerykańskiego.

Handluj na rynku walutowym (i nie tylko) razem z NAGA i uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjna.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułRopa naftowa w konsolidacji
Następny artykułKurs GBP/USD – BOE podniósł stopy, ale widzi wcześniejszą recesję
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here