Naga Markets
Bank Anglii podniósł stopy o 25 pb. To 11. podwyżka z rzędu! Będą kolejne?
Andrew Bailey, szef BoE

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Bank Anglii (BoE) zdecydował się podczas marcowego posiedzenia podnieść stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych do poziomu 4,25% wobec 4% poprzednio. Decyzja ta podjęta została większością 7 głosów. Dwaj członkowie MPC (Tenreyro i Dhingra) opowiedzieli się bowiem za utrzymaniem stóp proc. na dotychczasowym poziomie 4 proc., a w komunikacie możemy przeczytać, że kolejne podwyżki zależą wyłącznie od przyszłych odczytów makroekonomicznych.

  • Bank Anglii podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami
  • Była to już 11. podwyżka z rzędu, jednak instytucja nie wyklucza kolejnych, jeśli inflacja znów nie zacznie zwalniać
  • W komunikacie po posiedzeniu znalazł się zapis wskazujący, że w najbliższych miesiącach wskazane może być dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych

Bank Anglii zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych

W czwartek 23 marca 2023 Komitet Polityki Monetarnej Banku Anglii (Monetary Policy Committee; MPC) zdecydował się na 11. z rzędu podwyżkę stóp procentowych. Choć tym razem było to 25 pb., a nie jak w przypadku lutowej decyzji 50 pb., tak widzimy, że banki centralne są zdeterminowane, aby osiągnąć wyznaczony cel inflacyjny, który w przypadku Wielkiej Brytanii wynosi 2%.O dzisiejszej decyzji zadecydował w głównej mierze wczorajszy odczyt inflacji. Choć ekonomiści spodziewali się kontynuacji spadkowej trajektorii, tak w lutym inflacja w UK wzrosła do 10,4% r/r z poprzedniego poziomu 10,1% r/r w styczniu i przy oczekiwaniu spadku do 9,9% r/r.

Wielka Brytania - Wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych (CPI): r/r Źródło: Investing.com
Wielka Brytania – Wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych (CPI): r/r Źródło: Investing.com

Co więcej, inflacja bazowa skoczyła aż do 6,2% r/r przy oczekiwaniu 5,7% r/r oraz przy poprzednim poziomie 5,8% r/r.

Dane te zadecydowały o dzisiejszej podwyżce oraz świadczą, że BoE wcale nie musi być bardzo blisko końca cyklu podwyżek, podobnie jak inne banki centralne.

Zobacz również: Kurs franka szwajcarskiego w górę po podwyżce stóp SNB

Na dzisiejszym posiedzeniu członkowie MPC większością głosów (7:2) zdecydowali o podniesieniu stopy procentowej Banku Anglii.

Siedmiu członków głosowało za podniesieniem stopy bankowej o 0,25 punktu procentowego do 4.25 proc., a dwóch opowiedziało się za jej pozostawieniem na poziomie 4 proc.

Finalnie, większością głosów (7-2) stopy zostały więc podniesione o kolejne 25 punktów bazowych do poziomu 4.25 proc., co jest najwyższym poziomem od października 2008 r.

Stopy procentowe w wielkiej Brytanii na dzień 23.03.2023 r. Źródło: TradingView
Stopy procentowe w wielkiej Brytanii na dzień 23.03.2023 r. Źródło: TradingView

Na uwagę zasługuje fakt, iż było to już jedenasta podwyżka stóp proc. z rzędu.

Inflacja wciąż pozostaje problemem

Bank Anglii uważa, że choć globalna inflacja cen konsumpcyjnych pozostaje wysoka, to wysoce prawdopodobne jest, że w wielu gospodarkach rozwiniętych, w tym w Wielkiej Brytanii osiągnęła ona już swój szczyt i mimo ostatnich perturbacji powinna stopniowo maleć.

Decydenci dostrzegają, że niższe ceny surowców energetycznych oraz mijające zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw powinny stopniowo wpływać na trudną sytuację gospodarczą wysp.

BoE cały czas stara się pogodzić walkę z uporczywie wysoką inflacją oraz słabe perspektywy gospodarcze wysp podtrzymując swoje dotychczasowe stanowisko.

– BOE będzie nadal uważnie monitorować oznaki utrzymującej się presji inflacyjnej, w tym warunki na rynku pracy oraz zachowanie wzrostu płac i inflacji w usługach – czytamy w dzisiejszym komunikacie.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

Advertisement

– Jeśli pojawiłyby się dowody na wzrost inflacji, wówczas konieczne byłoby dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej – dodano.

Z komunikatu jasno wynika, że choć perspektywy gospodarcze UK pozostają słabe, tak decydenci nie zamierzają jako pierwsi wyłamywać się z czołówki banków centralnych, dlatego dołączają do EBC, FOMC oraz SNB podnosząc stopy procentowe zgodnie z przewidywaniami.

Przypomnijmy, że BoE był pierwszym dużym bankiem centralnym, który rozpoczął proces podnoszenia stóp procentowych już w grudniu 2021 r.

Wielu inwestorów liczyło, że ostatnie spadki inflacji wystarczą, aby w tym tygodniu Bank Anglii dołączy do Banku Kanady, który w tym miesiącu przestał podnosić koszty pożyczek.

Inflacja wciąż może spaść poniżej 4 proc. przed końcem 2023 r.

W nowej projekcji bank centralny widzi niższą ścieżkę inflacji. Bank Anglii oczekuje w tym roku gwałtownego spadku inflacji CPI z obecnego, bardzo wysokiego poziomu, który w lutym wyniósł 10,4%.

Oczekuje się, że roczna inflacja CPI spadnie w Wielkiej Brytanii poniżej 4 proc. pod koniec tego roku, wraz ze znacznie płytszym przewidywanym spadkiem produkcji niż prognozowano jeszcze w listopadzie ub.r., co może cudem zachować gospodarkę od recesji.

Kurs funta zyskuje po 11. podwyżce stóp procentowych

Spoglądając na notowania pary GBP/USD widzimy, jak funt korzysta z narastającej słabości dolara, a po komunikacie, który nie wyklucza dalszych podwyżek, kontynuując krótkoterminowy trend wzrostowy.

Notowania GBP/USD Źródło: TradingView
Notowania GBP/USD Źródło: TradingView

W nowej projekcji bank centralny widzi niższą ścieżkę inflacji, niż wcześniej, co jest pretekstem do lekkiego cofnięcia się funta po decyzji. Nie zmienia to jednak faktu, że notowania GBP/USD utrzymują 3-tygodniowe szczyty powyżej 1,22 i mogą w średnim terminie podchodzić pod opór 1,24.

Dalszej aprecjacji funta sprzyja rynkowy sentyment oraz dalsze zamieszanie wokół sektora bankowego, który wyjątkowo stabilnie trzyma się w Wielkiej Brytanii.

Autor poleca również: Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt w czwartek, 23 marca 2023 r.?
Następny artykułNastawienie EBC jest bardziej jastrzębie niż Fed. Czy czekają nas dalsze wzrosty na EUR/USD?
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.