Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Bank Anglii (BoE) zdecydował się podczas marcowego posiedzenia podnieść stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych do poziomu 4,25% wobec 4% poprzednio. Decyzja ta podjęta została większością 7 głosów. Dwaj członkowie MPC (Tenreyro i Dhingra) opowiedzieli się bowiem za utrzymaniem stóp proc. na dotychczasowym poziomie 4 proc., a w komunikacie możemy przeczytać, że kolejne podwyżki zależą wyłącznie od przyszłych odczytów makroekonomicznych.
- Bank Anglii podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami
- Była to już 11. podwyżka z rzędu, jednak instytucja nie wyklucza kolejnych, jeśli inflacja znów nie zacznie zwalniać
- W komunikacie po posiedzeniu znalazł się zapis wskazujący, że w najbliższych miesiącach wskazane może być dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej
- Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych
SPIS TREŚCI:
Bank Anglii zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych
W czwartek 23 marca 2023 Komitet Polityki Monetarnej Banku Anglii (Monetary Policy Committee; MPC) zdecydował się na 11. z rzędu podwyżkę stóp procentowych. Choć tym razem było to 25 pb., a nie jak w przypadku lutowej decyzji 50 pb., tak widzimy, że banki centralne są zdeterminowane, aby osiągnąć wyznaczony cel inflacyjny, który w przypadku Wielkiej Brytanii wynosi 2%.
O dzisiejszej decyzji zadecydował w głównej mierze wczorajszy odczyt inflacji. Choć ekonomiści spodziewali się kontynuacji spadkowej trajektorii, tak w lutym inflacja w UK wzrosła do 10,4% r/r z poprzedniego poziomu 10,1% r/r w styczniu i przy oczekiwaniu spadku do 9,9% r/r.
Co więcej, inflacja bazowa skoczyła aż do 6,2% r/r przy oczekiwaniu 5,7% r/r oraz przy poprzednim poziomie 5,8% r/r.
Dane te zadecydowały o dzisiejszej podwyżce oraz świadczą, że BoE wcale nie musi być bardzo blisko końca cyklu podwyżek, podobnie jak inne banki centralne.
Zobacz również: Kurs franka szwajcarskiego w górę po podwyżce stóp SNB
Na dzisiejszym posiedzeniu członkowie MPC większością głosów (7:2) zdecydowali o podniesieniu stopy procentowej Banku Anglii.
Siedmiu członków głosowało za podniesieniem stopy bankowej o 0,25 punktu procentowego do 4.25 proc., a dwóch opowiedziało się za jej pozostawieniem na poziomie 4 proc.
Finalnie, większością głosów (7-2) stopy zostały więc podniesione o kolejne 25 punktów bazowych do poziomu 4.25 proc., co jest najwyższym poziomem od października 2008 r.
Na uwagę zasługuje fakt, iż było to już jedenasta podwyżka stóp proc. z rzędu.
Inflacja wciąż pozostaje problemem
Bank Anglii uważa, że choć globalna inflacja cen konsumpcyjnych pozostaje wysoka, to wysoce prawdopodobne jest, że w wielu gospodarkach rozwiniętych, w tym w Wielkiej Brytanii osiągnęła ona już swój szczyt i mimo ostatnich perturbacji powinna stopniowo maleć.
Decydenci dostrzegają, że niższe ceny surowców energetycznych oraz mijające zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw powinny stopniowo wpływać na trudną sytuację gospodarczą wysp.
BoE cały czas stara się pogodzić walkę z uporczywie wysoką inflacją oraz słabe perspektywy gospodarcze wysp podtrzymując swoje dotychczasowe stanowisko.
– BOE będzie nadal uważnie monitorować oznaki utrzymującej się presji inflacyjnej, w tym warunki na rynku pracy oraz zachowanie wzrostu płac i inflacji w usługach – czytamy w dzisiejszym komunikacie.
|
– Jeśli pojawiłyby się dowody na wzrost inflacji, wówczas konieczne byłoby dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej – dodano.
Z komunikatu jasno wynika, że choć perspektywy gospodarcze UK pozostają słabe, tak decydenci nie zamierzają jako pierwsi wyłamywać się z czołówki banków centralnych, dlatego dołączają do EBC, FOMC oraz SNB podnosząc stopy procentowe zgodnie z przewidywaniami.
Przypomnijmy, że BoE był pierwszym dużym bankiem centralnym, który rozpoczął proces podnoszenia stóp procentowych już w grudniu 2021 r.
Wielu inwestorów liczyło, że ostatnie spadki inflacji wystarczą, aby w tym tygodniu Bank Anglii dołączy do Banku Kanady, który w tym miesiącu przestał podnosić koszty pożyczek.
Inflacja wciąż może spaść poniżej 4 proc. przed końcem 2023 r.
W nowej projekcji bank centralny widzi niższą ścieżkę inflacji. Bank Anglii oczekuje w tym roku gwałtownego spadku inflacji CPI z obecnego, bardzo wysokiego poziomu, który w lutym wyniósł 10,4%.
Oczekuje się, że roczna inflacja CPI spadnie w Wielkiej Brytanii poniżej 4 proc. pod koniec tego roku, wraz ze znacznie płytszym przewidywanym spadkiem produkcji niż prognozowano jeszcze w listopadzie ub.r., co może cudem zachować gospodarkę od recesji.
Kurs funta zyskuje po 11. podwyżce stóp procentowych
Spoglądając na notowania pary GBP/USD widzimy, jak funt korzysta z narastającej słabości dolara, a po komunikacie, który nie wyklucza dalszych podwyżek, kontynuując krótkoterminowy trend wzrostowy.
W nowej projekcji bank centralny widzi niższą ścieżkę inflacji, niż wcześniej, co jest pretekstem do lekkiego cofnięcia się funta po decyzji. Nie zmienia to jednak faktu, że notowania GBP/USD utrzymują 3-tygodniowe szczyty powyżej 1,22 i mogą w średnim terminie podchodzić pod opór 1,24.
Dalszej aprecjacji funta sprzyja rynkowy sentyment oraz dalsze zamieszanie wokół sektora bankowego, który wyjątkowo stabilnie trzyma się w Wielkiej Brytanii.
Autor poleca również:
- Bitcoin będzie kosztował 1 mln dol. za 2-3 lata, uważa Arthur Hayes
- Wall Street w mieszanych nastrojach po decyzji Fed. Powell idzie “va banque”?
- “Krzywa Jerome’a Powella” sugeruje, że gospodarka USA wpadnie w recesję