Naga MarketsPodwyżka stóp procentowych przez Banku Anglii (BoE) wydaje się prawdopodobna w tym roku, jeśli problemy z podażą w Wielkiej Brytanii nie ustąpią, a presja inflacyjna nie zostanie złagodzona przez zakończenie rządowego wsparcia zatrudnienia. Ekonomiści Citibanku zwracają uwagę na trzy czynniki, które obecnie wspierają funta. Kurs GBP/USD silnie odbija pod koniec tygodnia w okolice 1,3550 po wcześniejszym spadku do poziomu 1,34.

Wielka Brytania: Rośnie ryzyko inflacji. Rynki wyceniają trzy podwyżki w przyszłym roku

Komitet Polityki Pieniężnej wolałby opóźnić podwyżkę stóp do 2022 r., aby uniknąć zjawiska paniki, choć „potencjalnie dłużej utrzymujące się negatywne szoki dla podaży pracy wywołane zarówno pandemią, jak i brexitem” mogą wymusić wcześniejszą decyzję.W protokole z wrześniowego posiedzenia, BoE otworzył drzwi do podwyżki stóp procentowych już w listopadzie, twierdząc, że wszelkie przyszłe zaostrzenie powinno rozpocząć się od podwyżki stóp procentowych, nawet jeśli miałoby się do odbyć przed zakończeniem programu skupu obligacji w okolicach końca roku.

Tymczasem dane na temat wpływu zakończenia programu urlopowego na stopę bezrobocia będą dostępne dopiero w okolicach grudnia ze względu na jego opóźniony i niestabilny charakter. To pozostawiło ekonomistów w niepewności, jakie dowody RPP uzna za konieczne, by uzasadnić podwyżkę. W ocenie niektórych ekspertów duże znaczenie będą miały informacje o płacach, tempie zacieśniania się rynku pracy i oczekiwaniach inflacyjnych.

Jeśli zakończenie rządowych subsydiów płacowych 30 września nie złagodzi presji na rynku pracy bardziej prawdopodobne wydaje się zaostrzenie w IV kw. 2021 r. niż bazowy scenariusz podwyżki o 15 punktów bazowych JPMorgan w pierwszym kwartale 2022 r. a następnie podwyżka o 25 punktów bazowych w trzecim kwartale.

Ryzyko inflacji rośnie, więc rynki wyceniają obecnie trzy podwyżki w przyszłym roku, obstawiając, że decydenci będą bardziej zaniepokojeni wzrostem inflacji niż niepewnym ożywieniem gospodarczym.

Kurs GBP/USD: Trzy czynniki stanowiące podstawę dla funta – Citibank

Ekonomiści Citibanku zwracają uwagę na trzy czynniki, które obecnie wspierają funta. Co więcej, kurs GBP/USD ma rosnąć dzięki oczekiwanym podwyżkom stóp ze strony Banku Anglii.

Czynniki wspierające funta obejmują obecnie:

invest
  • Stonowane obostrzenia w Wielkiej Brytanii;
  • Aktywa atrakcyjne zarówno pod względem wyceny, jak i normalizacji gospodarczej;
  • Zmniejszenie ryzyka politycznego w związku z negocjacjami UE-Wielka Brytania w sprawie protokołu z Irlandii Północnej. Brak referendum w sprawie niepodległości Szkocji w najbliższym czasie.

Banki Anglii na wrześniowym posiedzeniu obniżył poprzeczkę w kierunku rozpoczęcia podwyżek stóp już w listopadzie 2021 r. Funt prawdopodobnie uzyska dodatkowy impuls dzięki perspektywom polityki pieniężnej Wielkiej Brytanii, która ma dobry fundament, by wyprzedzić działania Fedu – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here