Naga MarketsMark CarneyLista przeszkód, która może utrudnić Bankowi Anglii rozpoczęcie długo wyczekiwanego procesu podwyżek stóp procentowych ponownie się wydłużyła. Oprócz zamieszania związanego z Brexitem, środowe dane makroekonomiczne pokazały, że instytucji coraz bardziej ciążyć zaczyna również inflacja, która spadła w okolice docelowego poziomu 2%. W ostatnim kwartale 2018 roku wzrost cen był o około 0,2 p.p. niższy od prognozowanych w listopadzie przez BoE wartości.


Brexit + spadek inflacji = poważny problem Banku Anglii?

Bank of England zaktualizuje swoje prognozy w raporcie inflacyjnym 7 lutego. Po tym, jak we wtorek premier Theresa May poniosła klęskę podczas głosowania w sprawie Brexitu nie ma gwarancji, że Wielka Brytania będzie miała nową strategię, czy też w pełni funkcjonujący rząd.

“Wciąż istnieją argumenty przemawiające za stopniowym i ograniczonym wzrostem dynamiki cenowej, ale Brexit na razie wstrzymuje aprecjację”, powiedziała Victoria Clarke, ekonomistka Investec. W momencie gdy rynek oczekuje, że premier przetrwa w środę głosowanie dotyczące wotum zaufania, kolejne kroki w procesie Brexitu są niejasne i nadal istnieje ryzyk wyjścia bez uzyskania obustronne porozumienia, które według decydentów politycznych BoE przyniesie ze sobą daleko idące szkody.

“Skala porażki Theresy May zwiększa prawdopodobieństwo opóźnienia wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Oznaczałoby to jeszcze większą niepewność co do już i tak słabnącej gospodarki, jak również opóźnienie podwyżek stóp procentowych” – twierdzi ekonomista Bloomberga, Dan Hanson.

Brytyjski urząd statystyczny poinformował o godzinie 10:30, że w czwartym kwartale 2018 roku inflacja rok do roku (rdr) plasowała się na poziomie 2,1%, czyli zaledwie 0,1 p.p. nad docelowym poziomem BoE. Jednocześnie był to najniższy odczyt od początku 2017 roku:

Inflacja UK mocno spowolniła w ostatnim okresie. Źródło: Trading Economics

Carney: ryzyko Brexitu bez porozumienia zmniejszyło się

Przemawiając w Parlamencie w środę, gubernator Mark Carney powiedział, że Bank Anglii prowadzi rozmowy ze Skarbem Państwa na temat działań, które mogłyby zminimalizować reperkusje finansowe pojawiające się na horyzoncie w przypadku tzw. „twardego Brexitu”.

Dodał, że odbicie kursu Funta po przegranej Theresy May wydaje się odzwierciedlać poglądy, że ryzyko Brexitu bez porozumienia zmniejszyło się, ostrzega jednak przed nadmiernym skupianiem się na krótkoterminowej zmienności.

Już w grudniu BoE ostrzegał, że inflacja na początku roku może się osłabiać. W oświadczeniu polityki pieniężnej po ostatnim posiedzeniu instytucji napisano: „Od czasu poprzedniego posiedzenia RPP, krótkoterminowe perspektywy wzrostu gospodarczego na świecie uległy złagodzeniu, a ryzyko pogorszenia wzrostu gospodarczego wzrosło. Globalne warunki finansowe uległy zauważalnemu zaostrzeniu, szczególnie na rynkach kredytowych przedsiębiorstw. Jednak ceny ropy znacznie spadły, co powinno w pewnym stopniu wesprzeć popyt w rozwiniętych gospodarkach. Spadek cen ropy oznacza również, że inflacja CPI w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie spadnie w najbliższych miesiącach poniżej 2%”

Inwestorzy są coraz bardziej pesymistyczni co do perspektyw przyszłych działań Banku Anglii i spodziewają się podwyżek dopiero na początku 2020 roku. Jednak perspektywy stóp procentowych i inflacji mogą się szybko zmienić, gdy tylko znany stanie się ostateczny wynik Brexitu.

Według zastępcy prezesa Banku Anglii, funt czeka “wielki upadek”, jeśli Wielka Brytania oddzieli się od Unii Europejskiej w niekorzystnej dla siebie formie. Waluta jest obecnie napędzana przez negocjacje z UE, a jej obecna wartość odzwierciedla szereg możliwych scenariuszy, stwierdzał jeszcze w październiku Jon Cunliff. Oznacza to, że duże wahania są możliwe, gdy tylko wynik stanie się znanyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here