Naga Marketsźródło: https://www.thesleuthjournal.com

Bank Anglii jest w trakcie restrukturyzacji międzybankowego systemu płatniczego. Urzędnicy potwierdzili, że zostanie otwarty system dla spółek fintech, które dokonują transakcji za pośrednictwem sieci blockchain. W poniedziałek instytucja opublikowała raport oceniający Proof-of-Concept (PoC) testowany z kilkoma firmami korzystającymi z technologii rozproszonych rejestrów. W planach jest połączenie spółek płacących w blockchainie do zaktualizowanej usługi rozliczeń (RTGS).

Prezes BoE zapowiedział zmiany

RTGS ułatwia rozliczenia między instytucjami finansowymi, obsługując transakcje o wartości około 500 miliardów funtów. Stanowi to jedną czwartą krajowego produktu krajowego brutto. Mark Carney ogłosił w zeszłym miesiącu, że kluczową cechą “ambitnej przebudowy” RTGS było otwarcie go na prywatne systemy płatności, być może nawet na rozproszone rejestry.

“Dostęp do pieniądza banku centralnego nie będzie już wyłączną domeną banków”, powiedział Carney, który dotychczas był raczej kojarzony jako sceptycznie nastawiony do kryptowalut.

Pozytywnie zakończone testy

Przeprowadzone w marcu testy Proof-of-Concept były zrealizowane z udziałem startupów DLT Baton Systems, Clearmatics Technologies, R3 oraz Token. Raport stwierdził zgodność uczestników eksperymentu co do tego, że mogą połączyć się z RTGS w celu rozliczenia transakcji denominowanych w walucie banku centralnego.

“Wszyscy uczestnicy potwierdzili, że funkcjonalność oferowana przez odnowioną usługę RTGS umożliwiłaby ich systemom łączenie się i dokonanie rozliczeń”, stwierdził Bank Anglii w swoim oświadczeniu. Dodano, że urzędnicy będą również badać, “czy odnowiona usługa RTGS może zapewnić i przetworzyć akceptowalne formy protokołów szyfrowania.”

Zmiana nastawienia Banku Anglii

W zeszłym roku Bank Anglii nawiązał współpracę z Ripple, aby wypróbować system synchronizacji płatności między bankami centralnymi. Urzędnicy BoE stwierdzili wówczas, że technologia blockchain “nie jest dostatecznie dojrzała”, aby firmy DLT miały być obsługiwane w systemie RTGS.

Jednak zbliżające się odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmotywowało kraj i jego instytucje do położenia większego nacisku na przyciągnięcie firm fintech do kraju. Bank Anglii rozważał nawet wprowadzenie własnej kryptowaluty. Bank ma nadzieję, że nowy system RTGS będzie dostępny do 2020 roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here