Naga MarketsSiedziba Banku Anglii

Bank Anglii nie zdecydował się na wczorajszym posiedzeniu na zmianę głównej stopy procentowej i pozostawił ją na niezmienionym poziomie – 0,75%. Istotna jest jednak sugestia, że jeśli światowa gospodarka nie ustabilizuje ścieżki wzrostu lub nie zniknie niepewność związana z brexitem, BoE może obniżyć stopy procentowe.


Bank Anglii obniży stopy tylko raz

Analitycy Danske Bank zauważają, że zgodnie z oczekiwaniami, większość decydentów  Banku Anglii głosowała za utrzymaniem stopy procentowej na niezmienionym poziomie 0,75%. Dwóch członków było przeciwnych takiej decyzji, głosujac za obniżeniem stopy procentowej.

“Choć zgadzamy się, że wkrótce nastąpi skromne ożywienie globalnego wzrostu, uważamy, że wzrost w Wielkiej Brytanii pozostanie ograniczony ze względów wewnętrznych. Boris Johnson złagodzi politykę fiskalną, ale minie trochę czasu, zanim dostrzeżemy wpływ na rzeczywisty wzrost. Uważamy również, że jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, że niepewność związana z Brexitem maleje” – podkreślają analitycy Danske Bank.

Wysokość stopy procentowej w UK. Źródło: tradingeconomics.com

Przedstawiciele Danske Bank twierdzą, że uwzględniając inflację CPI poniżej 2% celu, wzrost płac nominalnych, nie ma silnych przesłanek, aby Bank Anglii miał już teraz decydować się na obniżkę stóp procentowych.

“Trzymamy się naszego stanowiska, że Bank Anglii ma zamiar dokonać cięć na następnym spotkaniu, czyli 30 stycznia 2020 roku. Patrząc krok dalej, w drugiej połowie roku mogą zostać podjęte decyzje o kolejnych obniżkach, chociaż naszym podstawowym założeniem jest to, że Bank Anglii dokona cięć tylko raz” – podsumowują ekonomiści.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here