Naga MarketsMark Carney z BoE odpalił działo luzujące!
Mark Carney z BoE odpalił działo luzujące!

Zgodnie z decyzją Bank of England (BoE) odnośnie stóp procentowych, która została opublikowana w czwartek (4 sierpnia) o godzinie 13:00, stopa procentowa banku została obniżona pierwszy raz od 2009 roku. Oprócz decyzji w sprawie stóp rynki poznały również protokoły z posiedzenia oraz kwartalny raport inflacyjny. Całość na bieżąco śledzona jest poprzez kanał Rynki na Żywo.


Stopa bankowa w dół o 25 punktów bazowych

Zgodnie z przewidywaniami rynku oraz analityków, Bank Anglii zdecydował się w czwartek obniżyć główną stopę bankową z poziomu 0.50% do 0.25%. Cięcie o 25 punktów bazowych w sierpniu było oczekiwane po zeszłomiesięcznym posiedzeniu banku centralnego, kiedy sygnalizowano chęć doraźnych działań po czerwcowym referendum w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur unijnych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pełną treść decyzji można znaleźć pod linkiem.

Oprócz tego bank zdecydował się na poszerzenie dotychczasowego skupu aktywów o kolejne 70 miliardów funtów (łączny poziom programu to obecnie 450 miliardów funtów). Rynki spodziewały się, że 8 z 9 członków MPC będzie głosowało za obniżeniem stóp, jedna osoba wstrzyma się od takiej decyzji. Ostatecznie jednak została ona podjęta jednogłośnie.

W pierwszym momencie decyzja wywołała ruch o zakresie 140 pipsów. Spadki na GBP/USD testowały okolice 1.3200:

GBP/USD M5
GBP/USD M5

Kwartalny raport inflacyjny – rekordowe osunięcia prognoz PKB

Prognozy PKB wyraźnie w dół
Prognozy PKB wyraźnie w dół

Słabsze prognozy odzwierciedlają przede wszystkim obawy silnych osunięć krótkoterminowych w zakresie aktywności biznesowej oraz inwestycji mieszkaniowych.

Najprawdopodobniej w drugiej połowie bieżącego roku zobaczymy ograniczony wzrost, bank nie prognozuje jednak recesji.

Pełna treść raportu dostępna pod linkiem.

O godzinie 13:30 rozpoczyna się konferencja prasowa z udziałem Marka Carneya. Zostanie podsumowana w osobnym artykule oraz w kanale Rynki na Żywo.

Protokoły z posiedzenia MPC

Kolejną odsłoną „Super Czwartku” była publikacja protokołów (minutes) z posiedzenia Banku Anglii. Większość członków jest zdania, że stopy procentowe powrócą do okolic zera w 2016 roku, jeżeli kolejne dane będą pokrywały się ze spadkowymi prognozami. Protokoły znaleźć można na stronie BoE.

8 członków MPC było za wprowadzenie programu skupu obligacji korporacyjnych, 6 wsparło natomiast pomysł dalszego i szerszego skupu obligacji rządowych.

GBP reaguje spadkami na gołębi ton i luzowanie polityki pieniężnej

Silne spadki funta obserwujemy między innymi w stosunku do USD oraz EUR. Dokładniej obrazują to poniższe wykresy:

GBP/USD H1
GBP/USD H1
EUR/GBP H1
EUR/GBP H1

Bank Anglii ostrzega przed wyższą inflacją

Przynajmniej w ujęciu krótkoterminowym ze względu na wyraźne osłabienie funta szterlinga. Słaby GBP ma pchać inflację CPI w kierunku celu Banku Anglii na wysokości 2%. Bank Anglii uruchamia jednocześnie Term Funding Scheme wspierający banki. W jego ramach instytucje finansowe będą mogły pożyczać środki z oprocentowaniem wynoszącym niewiele więcej niż stopa bazowa BoE.

Działanie takie ma pomóc w swobodniejszej transmisji niższej stopy bankowej do realnej gospodarki i zapewnić, że gospodarstwa domowe rzeczywiście skorzystają na działaniach podjętych przez MPC. Dodatkowo, TFS zapewnia uczestnikom programu efektywne kosztowo źródło finansowania do wspierania dodatkowych akcji pożyczkowych w ramach realnej gospodarki, gwarantując zabezpieczenie przed zacieśnieniem warunków na prywatnych rynkach finansowania banków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawa jestem jak będą wyglądały losy Anglii. Brexit oraz obniżenie stóp procentowych może być bardzo boleśnie odczuwany. Najniższy kurs od roku w porównaniu do złotego nie wygląda zbyt optymistycznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here