Naga MarketsW związku z rosnącym ryzykiem rozpowszechniania koronawirusa i jego negatywnego wpływu na światową gospodarkę, największe banki centralne na świecie podejmują wyraźne kroki mające na celu złagodzenie negatywnych skutków epidemii. W tym celu już Bank Rezerw Australii (RBA), amerykańska Rezerwa Federalna (FOMC) oraz Bank Kanady (BoC) zdecydowały w tym tygodniu na awaryjne obniżenie stóp procentowych. Czy w ich ślady pójdą również inne banki centralne?


Koronawirus przyparł banki centralne do muru 

Ekonomiści Nomury George Buckley i Chiara Zangarelli napisali w swojej ostatniej notatce dla klientów, że ich zdaniem Bank Anglii (Bank of England; BOE) również dokona w tym tygodniu awaryjnego obniżenia swojej głównej stopy procentowej, po tym jak Rezerwa Federalna USA obniżyła stopę o 50 punktów bazowych, aby zamortyzować skutki epidemii koronawirusa w gospodarce.

– W związku z tym, dostosowaliśmy nasze stanowisko do … awaryjnej obniżki stóp procentowych o 25 pb w tym tygodniu, dając czas Bankowi na sformułowanie planu bardziej ukierunkowanego łagodzenia pod koniec miesiąca – napisano w notatce.

Jeszcze bardziej gołębio nastawieni są analitycy Goldman Sachs którzy oczekują, że Bank of England podczas marcowego posiedzenia obniży stopy proc. aż o 50 punktów bazowych. Ich zdaniem wpływ wybuchu wirusa gospodarkę Wielkiej Brytanii na krawędź recesji.

– Spowolnienie wywołane przez wirusa w Chinach obciąży gospodarkę, a krajowy wybuch koronaawirusa grozi ostrym wstrząsem dla wzrostu gospodarczego. W rezultacie obniżyliśmy naszą prognozę krótkoterminową i teraz oczekujemy, że Bank Anglii obniży stopy procentowe na swoim następnym spotkaniu lub wcześniej, jeśli epidemia się zaostrzy – wskazał Dan Hanson ekonomista Bloomberga.

Kurs funta spadł o ponad 25 groszy

Kurs funta ma za sobą niezwykle dynamiczne spadki. W ciągu zaledwie kilku dni osunął się on bowiem o ponad 25 groszy, w wyniku czego pokonana została linia tendencji wzrostowej i horyzontalne wsparcie w wysokości 5.01 zł. Dopiero w rejonie 4.92 zł wczoraj pojawiła się reakcja popytowa. Dziś również obserwujemy wzrosty i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana kurs funta mógłby wzrosnąć nawet w okolice 5.01 zł i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego.

Zapisz się na webinar: Wprowadzenie do inwestowania

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs funta (GBPPLN) odreagowuje spadki. Brytyjska waluta notowana po 4.9690 PLN
Następny artykułPolska przyciąga zagranicznych inwestorów. 55% z 14 mld EUR w 2019 roku trafiło na rodzimy rynek
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here