Naga MarketsBank Anglii nie zmienia stóp. Kurs funta testuje poziom 1,37 dol.Inwestorzy zwiększyli swoje prognozy podwyżki stóp procentowych Banku Anglii (BoE) do 0,25% po tym, jak urzędnicy poinformowali w czwartek, że rozwój sytuacji od czasu sierpniowego posiedzenia wzmocnił argumenty za umiarkowanym zacieśnieniem. Kurs funta reaguje wyraźnym umocnieniem, a para walutowa GBP/USD powraca nad poziom 1,37 dol.

Bank Anglii nie zmienia stóp, wysyła jednak jastrzębi sygnał

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Bank Anglii 23 września pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,1%, a decyzja zapadła jednogłośnie (9 głosów za 0 przeciw). Bez zmiany pozostaje również program skupu aktywów o łącznej wartości 895 miliardów dolarów.Instytucja zakomunikowała jednak, podobnie jak Rezerwa Federalna (Fed) w środę, że rozwój sytuacji gospodarczej zwiększa liczbę argumentów przemawiającą za rychłym przejściem do redukcji skupu aktywów (tzw. tapering).

Warto zauważyć, że Saunders oraz Ramsden chcieli ograniczenia QE do poziomu 840 mld funtów (dla obligacji rządowych) z poziomu 875 mld funtów. Widać wobec tego, że skala jest niewielka.

Bank Anglii nie zmienia stóp. Kurs funta testuje poziom 1,37 dol.
Stopa Banku Anglii. Źródło: BoE

– Wszyscy członkowie zgodzili się, że każde przyszłe wstępne zaostrzenie polityki pieniężnej powinno być realizowane poprzez podwyższenie stopy procentowej, nawet jeśli takie zaostrzenie stałoby się właściwe przed zakończeniem obecnego programu zakupu aktywów w postaci obligacji rządu brytyjskiego – napisano w oświadczeniu banku, którego pełna treść dostępna jest w tym miejscu.

Rynki pieniężne zakładają obecnie podwyżkę o 15 punktów bazowych w marcu 2022 r., po tym jak przed czwartkowym posiedzeniem wyceniały ją na maj. Wciąż prognozują również drugą podwyżkę o ćwierć punktu procentowego do 0,5% w listopadzie 2022 r. Dwóch urzędników BoE nie zgodziło się z głosowaniem za redukcją skupu obligacji.

Podczas gdy bank centralny tradycyjnie przesuwa swoją kluczową stopę procentową o wielokrotność 25 punktów bazowych, ostatnio obniżył stopy o 15 punktów bazowych w marcu 2020 roku, w szczytowym momencie pandemii koronawirusa. Jeśli urzędnicy chcieliby podnieść stopy, powrót do poziomu 0,25% jest postrzegany przez strategów jako prawdopodobny pierwszy krok.

Kurs funta mocno w górę po posiedzeniu Banku Anglii

Kurs funta powraca nad poziom 1,37 w reakcji na doniesienia z Banku Anglii i oddala się od lokalnych minimów.

invest

– Funt pozostaje stabilny, pomimo tego, że BoE widzi przestrzelenie celu inflacyjnego w IV kw. br Niezmiennie jednak bank zakłada przejściowy charakter wzrostu cen. Jedną z przyczyn pozostawienia głównych parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie jest niepewność odnoście sytuacji na rynku pracy. GBP/USD oscyluje wokół 1,37 – komentuje Maciej Madej z TMS Brokers.

Kurs funta do dolara. Notowania GBP/USD
Kurs funta do dolara. Notowania GBP/USD

Z kolei para walutowa GBP/PLN chwilowo testowała poziom 5,40 zł, najwyższy

– BoE mówi również o przejściowej inflacji oraz niepewności dotyczącej rynku pracy. To prowadzi jednak do wyjścia GBPUSD na ostatnie maksima z dwóch poprzednich sesji, blisko poziomu 1,37. Rynek aktualnie wycenia podwyżkę stóp o 15 punktów bazowych do marca 2022 roku – stwierdzają analitycy XTB.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pkn orlen kurs akcji | notowania pge | akcje kghm | kurs santander | alior akcje wykres | złotowka | mercator medical kurs akcji |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here