Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) wzrasta do 1,32 po komunikacie Bank AngliiStopy procentowe w Wielkiej Brytanii nie uległy zmianie, a program QE pozostał na dotychczasowym poziomie, zdecydował Bank Anglii (BoE) na porannym posiedzeniu w czwartek. Jednogłośność członków oraz pasywne podejście było oczekiwane przez rynkowy konsensus. Co istotne bank centralny nie zamierza zaostrzać polityki, dopóki nie zostaną poczynione znaczne postępy w eliminowaniu wolnych mocy produkcyjnych, a stopa inflacji nie utrzyma się w okolicach 2%. W efekcie funt szterling kontynuuje aprecjacje przedłużając impuls z środy, a para GBP/USD znajduje się tuż pod poziomem 1,32.

  • Bank centralny nadal będzie łagodzić sytuację na brytyjskim rynku i jest gotowy do odpowiedniego dostosowania swojej polityki pieniężnej
  • PKB Wielkiej Brytanii w drugim kwartale 2020 roku będzie o ponad 20% niższy niż w czwartym kwartale 2019 r.
  • Wydatki znacznie się poprawiły, a aktywność na rynku mieszkaniowym powróciła do normalnego poziomu. Bezpośredni wpływ koronawirusa będzie zanikał stopniowo
  • Akomodacyjna polityka pozostanie na dłużej, stopa bezrobocia osiągnie 7,5% do końca 2020 roku

Stopy procentowe i QE bez zmian w Wielkiej Brytanii

Stopa referencyjna BoE nadal pozostaje na rekordowo niskim poziomie 0,1%. Decydenci ogłosili również pozostawienie programu QE na dotychczasowym poziomie. Dla przypomnienia program został rozszerzony o 200 mld funtów w marcu, w czerwcu zwiększono o dodatkowe 100 mld funtów, w konsekwencji czego jego kwota wynosi obecnie 745 mld funtów.

Te artykuły również Cię zainteresują
W komunikacie bank centralny wyraźnie podkreślił, iż nadal będzie łagodzić sytuację na brytyjskim rynku i jest gotowy do odpowiedniego dostosowania swojej polityki pieniężnej w razie potrzeby. Oczekuje, że PKB Wielkiej Brytanii w drugim kwartale 2020 roku będzie o ponad 20% niższy niż w czwartym kwartale 2019 r.

Według wskaźników wydatki znacznie się poprawiły, a aktywność na rynku mieszkaniowym powróciła do normalnego poziomu. Prognozy zakładają, że bezpośredni wpływ koronawirusa będzie zanikał stopniowo. Aktualne prognozy Banku Anglii:

  • PKB Wielkiej Brytanii na poziomie -9,5% w 2020 r. (wcześniej -14%)
  • PKB na poziomie + 9% w 2021 roku (poprzednio + 15%)
  • PKB wyniesie + 3,5% w 2022 roku (poprzednio + 3%)
  • CPI na poziomie 0,25% w 2020 r. (poprzednio 0,60%)
  • CPI wyniesie 1,75% w 2021 r. (poprzednio 0,50%)
  • CPI na poziomie 2,00% w 2022 r. (poprzednio 2,00%)

Jeśli chodzi o kluczowe decyzje polityczne to tak naprawdę nic się nie zmieniło. BoE potwierdził jedynie swoje zaangażowanie we wspieranie ożywienia gospodarczego.

W kontekście pozytywów decydenci wskazują, że spowolnienie gospodarcze nie będzie tak dotkliwe jak pokazują prognozy na bieżący rok. Jeśli chodzi o negatywy, to głównie dotyczy to narracji inflacyjnej w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Członkowie dostrzegają również, że bezrobocie znacznie wzrośnie w dalszej części roku, a stopa bezrobocia osiągnie 7,5% do końca 2020 roku.

Jednocześnie decydenci nadal prognozują umiarkowane ożywienie inflacji w przyszłym roku, więc jest to kolejny pozytywny wniosek. Jednak na razie oznacza to, że bardziej akomodacyjna polityka pozostanie na dłużej. W przypadku ujemnych stóp procentowych można odnieść wrażenie, iż nie są póki co brane pod uwagę. Bank centralny podkreślił, że posiada na razie inne instrumenty takie jak dalszy zakup aktywów czy forward guidance.

Funt szterling (GBP) kontynuuje aprecjację względem dolara

Notowania pary walutowej GBP/USD w momencie publikacji komunikatu BoE wystrzeliły w górę docierając do poziomu 1,3183. Tym samym kurs znalazł się najwyżej od 9 marca, gdy rozpoczęła się silna przecena brytyjskiej waluty. Trwałe przebicie oporu 1,32 może wykreować kolejny impuls wzrostowy z celem na poziom 1,3380 i opór 1,3520. Z drugiej strony najbliższe wsparcie w dalszym ciągu znajduje się na psychologicznym poziomie 1,30.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale H1, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here