Naga MarketsKurs funta po decyzji BoE: Brak zmian w stopach i możliwe poszerzenie dodruku
Andrew Bailey, szef BoE

Zgodnie z opublikowaną o godzinie ósmej rano decyzją, Bank Anglii (Bank of England, BoE), zdecydował się utrzymać główną stopę procentową na niezmiennym poziomie 0,1% oraz zwiększyć program skupu aktywów rynkowych z poziomu 745 miliardów do 875 miliardów funtów. Jednocześnie instytucja zapowiada, że dalsze rozszerzanie programu dodruku nowych GBP jest prawdopodobne, jeżeli warunki funkcjonowania rynku nadal będą się pogarszać.

  • Przedstawiciele brytyjskiej rady polityki pieniężnej (MPC) jednogłośnie (9 do 0) głosowali za utrzymaniem stóp procentowych na niezmiennym poziomie oraz podwyższeniem programu skupu aktywów
  • Rynek spodziewał się wzrostu dodruku do 845 miliardów funtów, czyli o kilkadziesiąt miliardów mniej
  • Prognozy gospodarcze pozostają niepewne i ciągle występują ryzyka spadku projekcji PKB

Bank Anglii bez pozytywów jeżeli chodzi o prognozy gospodarcze

Istnieją oznaki, że wydatki konsumpcyjne uległy złagodzeniu w odniesieniu do szeregu wskaźników wysokiej częstotliwości, podczas gdy intencje inwestycyjne pozostały słabe.  Najnowsze prognozy BoE dotyczące aktywności i inflacji zostały przedstawione w towarzyszącym mu listopadowym sprawozdaniu na temat polityki pieniężnej.  Zakładają one, że zmiany związane z Covidem będą miały większy wpływ na wydatki krótkoterminowe, niż przewidziano w sierpniowym sprawozdaniu, co doprowadzi do spadku PKB w czwartym kwartale 2020 r.

Oczekuje się, że wydatki gospodarstw domowych i PKB wzrosną w 2021 r. w pierwszym kwartale, wraz z osłabieniem ograniczeń.  Oczekuje się, że poziom aktywności gospodarczej w pierwszym kwartale pozostanie znacząco niższy niż w czwartym kwartale 2019 r.  Prawdopodobnie wpływ na handel i PKB Zjednoczonego Królestwa będzie miał również wstępny okres dostosowawczy, w pierwszej połowie przyszłego roku, ponieważ Zjednoczone Królestwo opuszcza jednolity rynek i unię celną w dniu 1 stycznia i zakłada się, że natychmiast przejdzie do umowy o wolnym handlu z Unią Europejską – komentował BoE.

Instytucja zakłada jednocześnie, że w pozostałej części okresu objętego prognozą PKB ulegnie dalszemu wzrostowi, ponieważ zakłada się, że bezpośredni wpływ Covid na gospodarkę osłabnie.  Aktywność gospodarczą wspiera również zapowiadana już znaczna polityka fiskalna oraz akomodacyjna polityka pieniężna. Ożywienie gospodarcze wymaga jednak czasu, a ryzyko związane z prognozą PKB jest oceniane jako przechylone w dół.

– Dwunastomiesięczna inflacja CPI wzrosła do 0,5 % we wrześniu, ale pozostała znacznie poniżej celu MPC wynoszącego 2 %, co w dużej mierze odzwierciedla bezpośredni i pośredni wpływ Covid na gospodarkę.  Obejmują one tymczasowy wpływ niższych cen energii i obniżki podatku VAT, a także pewną presję na obniżkę wynikającą z wolnych mocy produkcyjnych.  Oczekuje się, że przez większą część zimy inflacja CPI utrzyma się na poziomie 0,5% lub nieznacznie powyżej tego poziomu, a następnie dość gwałtownie wzrośnie w kierunku celu – dodał BoE.

Bank Anglii uznał, że dalsze łagodzenie polityki pieniężnej jest uzasadnione.  Komitet zgodził się zwiększyć docelowy zasób zakupionych brytyjskich obligacji rządowych o dodatkowe 150 mld GBP w celu osiągnięcia celu inflacyjnego w perspektywie średnioterminowej, zwiększając całkowity zasób zakupionych obligacji rządowych do 875 mld GBP.  Komitet będzie na bieżąco weryfikował program zakupu aktywów. Komitet nie zamierza zaostrzać polityki pieniężnej, przynajmniej dopóki nie pojawią się wyraźne dowody na to, że poczyniono znaczne postępy w eliminowaniu wolnych mocy produkcyjnych i trwałym osiąganiu celu inflacyjnego na poziomie 2%.

fpmarkets

Kurs funta nieznacznie traci do dolara amerykańskiego oraz funta

Decyzja Banku Anglii nie zaskoczyła mocniej rynków, które dodatkowo skupiają się na wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, Covid-19 oraz Brexicie, w związku z czym wpływ decyzji na rynek mógł być ograniczony.

Kurs funta w czwartek traci nieznacznie do dolara amerykańskiego (GBP/USD), osuwając się o niespełna 0,01% i utrzymując tuż pod pułapem 1,30 USD. Kurs euro wyraźniej rośnie do szterlinga (EUR/GBP), zyskując ponad 0,2% i chwilowo testując tygodniowe maksima.

W stosunku do polskiego złotego funt osuwa się natomiast piątą sesję z rzędu i chwilowo znajdował się w okolicach 5 złotych, czyli najniżej od dwóch tygodni. W momencie publikacji powyższego artykułu koryguje jednak część spadków i traci 0,12%, testując poziom 5,02 zł (w momencie publikacji decyzji BoE odbijając od lokalnych minimów o 0,4%).

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here