Naga MarketsBudynek Banku anglii
Siedziba Banku Anglii

W czwartek Bank Anglii (BoE, Bank of England) poinformował, że zdecydował się utrzymać dotychczasową ścieżkę polityki pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, główna stopa bankowa nadal wynosi 0,75%. Posiedzenie nie miało dużego znaczenia dla rynków, w efekcie kurs funta nie reagował po godzinie 13:00. Od rana traci jednak do dolara.


Brexit nadal najważniejszy

Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii (MPC) ustala politykę pieniężną w taki sposób, aby osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2% oraz w sposób, który pomaga utrzymać wzrost gospodarczy i zatrudnienie. W trakcie posiedzenia kończacego się 21 marca 2019 roku, instytucja zdecydowała się jednogłośnie utrzymać stopy procentowe na poziomie 0,75% oraz cel programu skupu aktywów na poziomie 435 miliardów funtów.

united-kingdom-interest-rate
Stopy procnetowe UK w ujęciu historycznym. Źródło: Tradingeconomics.com

„W komunikacie BoE możemy przeczytać, że zmieniające się oczekiwania co do
potencjalnego charakteru i terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nadal
generuje zmienność cen aktywów w Wielkiej Brytanii, w szczególności kursu funta
szterlinga. Niepewność dotycząca Brexitu nadal negatywnie wpływa na zaufanie i
działalność gospodarczą w krótkim terminie. Wzrost zatrudnienia był silny, chociaż badania
ankietowe sugerują, że perspektywy do dalszej poprawy nie są już tak optymistyczne –
podano w komunikacie.”
– komentuje Daniel Kostecki, analityk Conotoxia.

Od czasu poprzedniego posiedzenia MPC, wiadomości dotyczące danych gospodarczych są mieszane, ale prognozy zawarte w lutowym raporcie inflacyjnym nadal pozostają aktualne. W projekcjach tych słabsze perspektywy krótkoterminowe miały doprowadzić do niewielkiego marginesu luzu na otwarciu roku. Następnie wzrost popytu przekroczył stonowane tempo podaży i nadmiaru popytu, który pojawił się w drugiej połowie okresu objętego prognozą, komentował BoE w oświadczeniu polityki pieniężnej.

Bank Anglii niezaprzeczalnie zdaje sobie sprawę, że obecnie głównym tematem jest Brexit, w związku z tym nie prezentował żadnych komentarzy, które mogłyby przykuć uwagę rynków. Na poważniejsze decyzje przyjdzie czas, dopiero gdy zamieszanie wokół rozwodu z UE ustanie – na to jednak na razie się nie zanosi.

Kurs funta bez reakcji na decyzję Banku Anglii, traci jednak do dolara i euro

Jak wspomniano już na wstępie, kurs funta nie reagował silniej na decyzję Banku Anglii, do dolara (GBP/USD) traci jednak drugą sesję z rzędu i testuje 38,2% zniesienia trendu spadkowego z zeszłego roku:

kurs funta 21.03
Kurs dolara do funta (GBP/USD) na wykresie D1

Sytuacja podobnie wygląda wobec kursu euro – EUR/GBP znalazł się na najwyższych poziomach od miesiąca, testując okolice 0,8650. Minima pogłębia także GBP/PLN, który chwilowo poruszał się pod 4,93 zł i testował poziomy z pierwszej części miesiąca.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here