Naga MarketsMark Carney, kurs funta
Mark Carney, gubernator BoE

Czwartkowy kalendarz makroekonomiczny to przede wszystkim posiedzenia dużych banków centralnych. Po porannych decyzjach Banku Japonii oraz Szwajcarskiego Banku Narodowego, rynek oczekuje godziny 13:00 i decyzji najstarszej centralnej instytucji finansowej na świecie, a mianowicie Banku Anglii (Bank of England, BoE). Zgodnie z oczekiwaniami analityków inwestorzy nie powinni spodziewać się żadnych niespodzianek, a w krótkim terminie kurs funta może zyskiwać.


Bank Anglii przygląda się sytuacji z boku, niejasna przyszłość Marka Carneya

Według analityków MUFG Banku, kurs funta nadal korzysta z nadziei osiągnięcia porozumienia w sprawie Brexitu na ostatnią chwilę oraz oddalających się perspektyw bezumownego wyjścia z Unii Europejskiej. W momencie gdy oczy wszystkich skupione są na wydarzeniach dotyczących Brexitu ciężko oczekiwać, że BoE zdecyduje się zmieniać swoją politykę pieniężną.

Jak podaje Financial Times, w obliczu przesunięcia w czasie wyjścia przez UK ze struktur unijnych, Mark Carney, obecny gubernator instytucji, może zostać oproszony o przedłużenie swojej dotychczasowej kadencji, która powinna skończyć się na początku przyszłego roku.

Zdanie MUFG co do braku ruchu ze strony Banku Anglii potwierdzają również analitycy UOB. Jak zauważają, bank centralny duży nacisk w swoich wypowiedziach kładzie na kondycję rynku pracy przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp. Ten jak na razie nie prezentuje oznak stagnacji, a głównym motywem pozostaje wspomniany już wcześniej Brexit – w efekcie ciężko oczekiwać, że BoE zadziała dzisiaj lub w przeciągu najbliższych miesięcy. Najnowszy raport z rynku pracy daje bowiem komfort przyglądania się rozwojowi sytuacji z boku bez potrzeby przedwczesnej interwencji.

Kurs funta celuje w 1,2580 USD? Duże banki patrzą na ważną strefę oporu

Rzadko zdarza się, że dokładnie ten sam poziom cenowy pojawia się tego samego dnia w rekomendacjach różnych banków inwestycyjnych. Tak było jednak w przypadku notowań GBPUSD oraz poziomu 1,2580, o którym wspomina zarówno UOB oraz Commerzbank.

„Pomimo relatywnie silnego cofnięcia funta z poniedziałku, cały czas utrzymujemy swoje przekonanie, że szterling ma miejsce do testu 1,2580, gdzie przebiega silny poziom oporu. W efekcie, natychmiastowe wybicie poziomu może okazać się trudne i zanim nastąpi GBPUSD może nieznacznie korygować” – pisze w środę UOB.

Z kolei analitycy Commerzbanku zwracają uwagę na siedmiomiesięczną linię oporu, 200-okresową średnią ruchomą oraz czerwcowe maksima nad 1,27, które cały czas pozostają w zasięgu pary walutowej. Zamknięcie zeszłego tygodnia nad 1,2310 pozwala odwrócić prognozy na bycze i przed dotarciem do wspomnianego poziomu głównego oporu, kurs funta może najpierw podchodzić do 1,2580.

Kurs funta celuje w 1,2580 USD, poziom maksimów z drugiej połowy lipca. Źródło: tradingview.com
Kurs funta celuje w 1,2580 USD, poziom maksimów z drugiej połowy lipca. Źródło: tradingview.com

Decyzja Banku Anglii zostanie opublikowana o godzinie 13:00 wraz z protokołami z posiedzenia. Zdaniem analityków sama decyzja nie powinna wywołać silniejszej reakcji rynku, ewentualnie marginalne umocnienie GBP.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here