Naga MarketsBrexit i kurs funtaW czasach, gdy służby medyczne i naukowcy starają się opanować pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, rządy i decydenci polityczni mierzą się z poważnym kryzysem gospodarczym. Jego skalę idealnie obrazują najnowsze dane dot. sprzedaży detalicznej. Bank Anglii spodziewa się, że z powodu lockdownu Wielka Brytania może zmierzać w kierunku największego od ponad 300 lat załamania gospodarczego.

  • Wielka Brytania zmierza w kierunku największego kryzysu od 1709 r.
  • Bezrobocie w UK może wzrosnąć do 9 proc., bądź nawet 12 proc.
  • Powrót gospodarki do normalności może zając nawet 2 lata
  • BoE nie wyklucza kolejnej obniżki stóp proc.

Bezrobocie w UK może ustanowić nowy rekord

Jak informowaliśmy już wcześniej, zdaniem Bank of England (BoE), w samym tylko drugim kwartale bieżącego roku brytyjska gospodarka może skurczyć się nawet o 25% a bezrobocie wzrosnąć dwukrotnie do 9% siły roboczej. Zdaniem instytucji w całym 2020 roku produkcja może zmniejszyć się o 14% co byłoby największym spadkiem od czasu tzw. Wielkiej Zimy z 1709 roku, kiedy to Europa dosłownie zamarzła. 

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeszcze czarniejszy scenariusz dot. rynku pracy na Wyspach wskazuje główny ekonomista Banku Anglii Andy Haldane, którego szacunki wskazują, iż Wielka Brytania zmierza w kierunku wzrostu bezrobocia porównywalnego z tym, który miał miejsce na początku lat 80-tych, kiedy to stopa bezrobocia w Zjednoczonych Królestwie osiągnęła prawie 12 procent, co było najwyższym poziomem w historii.

Ekonomiści sugerują, że jeżeli lockdown będzie się przeciągać, tegoroczna stopa bezrobocia może osiągnąć poziom zbliżony do tego sprzed niemal czterdziestu lat. Według raportu Instytutu Gospodarczego, obecne ograniczenia działalności gospodarczej na Wyspach prawdopodobnie nie będą ostatnie. Pandemia koronawirusa może bowiem trwać nawet dwa lata, przynosząc nowe fale zakażeń i kolejne szkody w gospodarce.

BoE nie wyklucza kolejnej obniżki stóp proc.

Zastępca gubernatora Banku Anglii Dave Ramsden przyznał, że gospodarka może wrócić do stanu sprzed pandemii dopiero w drugiej połowie 2021 roku. Fakt ten sprawia, że BoE rozważa wszystkie opcje stymulacyjne, w tym również kolejne obniżki stóp procentowych nawet do poziomów poniżej zera. Takie działanie może powodować jednak bardzo złożone problemy i wymaga poważnego zastanowienia się nad jego konsekwencjami i koniecznością wprowadzenia. Jego zdaniem Rada Gospodarcza musi zrozumieć, jak mogą one wpłynąć na brytyjski system bankowy i jakie skutki przyniosło to w innych gospodarkach w okresach innych niż obecna sytuacja.

– Są to naprawdę poważne kwestie, w przypadku których nie można po prostu powiedzieć: “Och, stało się to i to w tym czy innym kraju, więc zastosujmy to do Wielkiej Brytanii”. Musisz poradzić sobie z konsekwencjami – powiedział Ramsden.

Rada Polityki Pieniężnej (MPC) przy Banku Anglii ma się ponownie zebrać w przyszłym miesiącu. To właśnie wtedy zostaną podjęte decyzje dot. ewentualnego luzowania polityki monetarnej. Większość ekonomistów spodziewa się, że BoE jeszcze bardziej rozszerzy program skupu obligacji, z których większość została wyemitowana przez rząd brytyjski, który zapożycza się mocno, aby wesprzeć gospodarkę.

– Jest całkiem możliwe, że możemy zrobić więcej na tym spotkaniu lub na kolejnych spotkaniach. Ale podejmiemy wtedy tę decyzję – powiedział Ramsden dodając, że BoE nadal ma sporo swobody w podejmowaniu decyzji. dot. skupu aktywów.

Kurs funta pod presją podaży

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że funt szterling osłabia się w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od trzech dni. Tendencja ta rozpoczęła się w okolicy istotnego oporu i jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, kurs funta mógłby w najbliższym czasie kontynuować deprecjację.

GBPUSD Daily

Autor poleca:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDług UK najwyższy od 1963 roku. Koronawirus wykończył sprzedaż detaliczną
Następny artykułBest Buy: wzrost sprzedaży online słodko-gorzki dla wyników spółki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here