Naga MarketsAnalitycy dużych banków byli zgodni co do tego, że Bank Anglii (BoE) nie podniesie stóp procentowych w trakcie czwartkowego posiedzenia. Upatrywali się jednak okazji do spadków funta szterlinga w odpowiedzi na gołębią retorykę instytucji. Bankierzy zaskoczyli jednak jastrzębią zmianą rozkładu głosów, co automatycznie wywindowało funta szterlinga na dzienne maksima wobec dolara.


3 osoby za podwyżką – Haldane dołącza do McCafferty’ego i Sundersa

Bank Anglii utrzymał w czwartek stopę bankową na poziomie 0,50%, a wysokość programu skupu aktywów na poziomie 435 miliardów. Rynek zakładał jednak, że wśród 9 członków MPC (odpowiednik polskiej RPP), tylko 2 będzie głosowało za podwyżką. Do „etatowych jastrzębi” – Saundersa i McCafferty’ego, dołączył jednak Haldane. W połączeniu z pozytywnymi komentarzami odnośnie spowolnienia w pierwszym kwartale 2018 roku, na funcie szterlingu obserwowano wystrzał aprecjacji.

Źródło: Tradingeconomics.com

Ekonomiści zapowiadający rano, że GBP może się osuwać po decyzji BoE, głównej przyczyny upatrywali się w obniżeniu prognoz PKB dla II kw. poniżej 0,4%. Instytucja utrzymała jednak wcześniejsze projekcje zapowiadając jednocześnie, że wszyscy członkowie MPC są pewni co do przejściowości i krótkiego terminu spowolnienia obserwowanego w I kw. br. W całości pozytywny wydźwięk podnosi oczekiwania inwestorów co do sierpniowej podwyżki stóp w wykonaniu Banku Anglii, pomagając funtowi szterlingowi.

Funt szterling na nowych szczytach sesyjnych

Na kilkanaście minut przed pojawieniem się decyzji Banku Anglii, funt pogłębiał straty do dolara rysując nowe minima sesyjne i rozpoczynając korektę wzrostową. Tę dynamicznie napędził komunikat banku centralnego, wypychający GBP/USD ponownie nad 1,3200:

Źródło: Tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here