Naga MarketsAndrew Bailey, szef BoE

Zgodnie z opublikowaną o godzinie 13:00 decyzją, Bank Anglii (Bank of England, BoE), zdecydował się utrzymać główną stopę procentową na niezmiennym poziomie 0,1% oraz program skupu aktywów rynkowych na poziomie 895 miliardów funtów. Jednocześnie instytucja podkreśliła, że obecne stanowisko w polityce pieniężnej jest nadal właściwe, a rynki finansowe pozostają odporne na zawirowania związane z ustępującym lockdownem w Wielkiej Brytanii. W efekcie funt ostatecznie się umocnił, a para walutowa GBP/USD wzrosła do poziomu 1,3940.

Bank Anglii: PKB wróci do poziomu sprzed lockdownu jeszcze w 2021 r.

Komitet Polityki Pieniężnej (MPC) Banku Anglii ustala politykę pieniężną tak, aby osiągnąć cel inflacyjny wynoszący 2%, w sposób, który pomaga utrzymać wzrost i zatrudnienie. Na posiedzeniu kończącym się 5 maja 2021 r. Komitet ocenił, że dotychczasowe stanowisko w polityce pieniężnej pozostaje prawidłowe. RPP jednogłośnie opowiedziała się za utrzymaniem stopy procentowej na poziomie 0,1%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Komisja jednogłośnie głosowała za utrzymaniem przez Bank Anglii skupu niefinansowych obligacji korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym funta szterlinga, finansowanych przez emisję rezerw banku centralnego, na poziomie 20 miliardów funtów. Komitet przegłosował większością głosów 8 do 1, aby Bank Anglii kontynuował swój istniejący program skupu obligacji rządowych Wielkiej Brytanii, finansowany z emisji rezerw banku centralnego, utrzymując docelową wartość tych zakupów obligacji rządowych na poziomie 875 funtów miliardów, a więc całkowita docelowa wielkość zakupów aktywów wyniesie 895 miliardów funtów.

Globalny wzrost PKB prawdopodobnie spowolnił w I kw. 2021 r., ponieważ ograniczenia odbiły się na aktywności gospodarczej, chociaż wydaje się, że wzrost był silniejszy niż oczekiwano w lutowym raporcie.

Oczekuje się, że PKB Wielkiej Brytanii spadnie o około 1,5% w I kw. 2021 r., mniej niż zakładano w lutowym raporcie. Następnie gwałtownie wzrośnie w II kw. 2021 r., chociaż aktywność w tym kwartale prawdopodobnie pozostanie średnio o około 5% poniżej poziomu z IV kw. 2019 r. Oczekuje się, że w pozostałej części tego roku PKB wróci do poziomu sprzed lockdownu. Wzrost popytu jest dodatkowo stymulowany spadek niepewności, a także zapowiadane bodźce fiskalne i monetarne.

Spadek aktywności w ciągu ostatniego roku odzwierciedla spadek zarówno popytu, jak i podaży. Stopa bezrobocia spadła nieznacznie do 4,9% w ciągu trzech miesięcy poprzedzających luty, ale jest prawdopodobne, że zastój na rynku pracy pozostał wyższy niż wynikałoby to z tego miernika.

fpmarkets

Kurs funta (GBP) silniejszy po decyzji Banku Anglii

Notowania pary walutowej GBP/USD spadły o ponad 30 pipsów do 1,3860 w pierwszej minucie po ogłoszeniu decyzji banku centralnego. Jednak chwilę później ruch ten został całkowicie zniesiony, a siła kupujących wywindowała kurs w okolice 1,3940. Dalszy wzrost wartości brytyjskiej waluty powinien doprowadzić do testu psychologicznego poziomu oporu 1,40. Z drugiej strony dopiero trwały spadek poniżej 1,38 przywróci presję podaży.

Kurs GBPUSD na interwale M5, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale M5, tradingview

Zobacz również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin trend app | mercator medical notowania | giełda akcje | kurs ropy brent |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here