Naga MarketsW Wielkiej Brytanii od wielu miesięcy wrze dyskusja, którą widmo Brexitu mogło zepchnąć na dalszy plan, jednak dla niektórych środowisk jest niezwykle istotna. Chodzi tutaj o zastąpienie tłuszczów zwierzęcych wykorzystywanych przy produkcji banknotów z funtem na olej palmowy, który lobbować próbowały środowiska wegańskie. Bank Anglii stanowczo odrzucił jednak żądania „bezmięsnej” części społeczeństwa.


Nadmierne koszty oraz obawy o środowisko

W uzasadnieniu do decyzji, która z całą pewnością nie spodoba się brytyjskim weganom, Bank of England stwierdza, że zastąpienie tłuszczów zwierzęcych olejem palmowym w przyszłych cyklach produkcji banknotów polimerowych jest niemożliwe ze względu na obawy środowiskowe i generację dodatkowych, całkowicie zbędnych kosztów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dyskusja na temat materiałów stosowanych do wytworzenia banknotów rozgorzała kilka miesięcy temu kiedy okazało się, że Bank of England wykorzystał tłuszcz z mięsa baraniego i wołowiny przy produkcji nowej plastikowej pięciofuntówki. Po fali krytyki bank centralny ogłosił, że zrezygnuje z wykorzystywania łoju przy produkcji nowego banknotu o wartości 5 funtów oraz 10 funtów, który zostanie zaprezentowany we wrześniu. Jednocześnie podjęto kroki w poszukiwaniu alternatyw materiałów w przyszłej produkcji.

Z całą pewnością zamiennikiem nie zostanie jednak olej palmowy – Bank Anglii zasłania się stosunkiem wartości pieniądza do kosztów jego wyprodukowania oraz powszechnym zastosowaniem dodatków zwierzęcych w produktach codziennego użytku, w tym środkach płatniczych.

„Zastosowanie oleju palmowego rodzi pytania o zrównoważony rozwój środowiska i dostawcy banku centralnego nie byli w stanie zagwarantować pozyskiwania wysokiej jakości oleju roślinnego w obecnym czasie. Wartość pieniądza była również przedmiotem rozważań BoE. Szacowane koszty przejścia na olej palmowy mogłyby podnieść koszty produkcyjne w przeciągu następnych dziesięć lat o ponad 16 milionów funtów” – uzasadnia swoją decyzję BoE.

Zobacz również: EBC wyemitował nowy banknot 50 euro

Polimerowe banknoty powodem sporu

Dyskusja publiczna odnośnie wykorzystania tłuszczów zwierzęcych przy produkcji banknotów pojawiła się wraz z ogłoszeniem chęci przejścia na emisję banknotów polimerowych. Nominał o wartości 5 funtów jest już dostępny, 10-funtówka pojawi się we wrześniu, a 20-funtówka za 3 lata.

Zamieszanie o nowy banknot 5 funtów

Jak tłumaczy BoE, takie rozwiązanie jest przyjaźniejsze dla środowiska, bezpieczniejsze oraz o wiele bardziej wytrzymałe w stosunku do banknotów papierowych. Poprawi to ogólną jakość banknotów w obiegu i pozwoli zastosować bardziej zaawansowane zabezpieczenia.

Brytyjscy weganie nie są jednak zadowoleni z takiego obrotu spraw.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here