Naga MarketsFunt szterling na tle flagi brytyjskiejZgodnie z oczekiwaniami rynku Bank Anglii jednogłośną decyzją zdecydował wczoraj pozostawić główną stopą procentową na niezmienionym poziomie 0,75 proc. Duże banki inwestycyjne komentują bieżącą sytuację w Wielkiej Brytanii i prognozują przyszły kurs funta.


TD Securities: Bank Anglii ma dość Brexitu

Analitycy z TDS zauważają, iż członkowie BoE wstrzymują się w podejmowaniem jakichkolwiek decyzji. Choć sytuacja w średnim okresie pozostaje w dużej mierze nienaruszona, utrzymująca się niepewność związana z Brexitem doprowadziła w tym roku do znacznej rewizji oczekiwań w dół, ponieważ rada BoE zauważa zwiększoną awersję do ryzyka i bardziej rygorystyczne warunki finansowe panujące w brytyjskiej gospodarce. Carney zasugerował, że ​​majowa podwyżka obecnie nie wchodzi w grę.

Zobacz również: Trudny początek roku dla strefy euro, ale jeszcze za wcześnie by mówić o recesji

BoE obniża prognozy w obliczu niepewności Brexitu – ING

James Smith, ekonomista rynków rozwiniętych w ING sugeruje, że Bank Anglii zmienił swoje stanowisko na bardziej gołębie w obliczu panującej niepewności z zaledwie 50 dniami pozostałymi do Brexitu.

Bank obniżył prognozy wzrostu w 2019 roku z 1,7% do 1,2%. Jest to o wiele większa korekta niż zakładaliśmy. Obecnie BoE oczekuje zaledwie 0,2% wzrostu PKB zarówno w pierwszym, jak i w drugim kwartale 2019 r., a jedynie nieznaczną poprawę w trzecim. Rezultat jest taki, że Bank najprawdopodobniej nie zaostrzy polityki monetarnej w pierwszej połowie tego roku, a szanse na jakąkolwiek podwyżkę stóp w 2019 roku drastycznie spadły – choć uważamy, że jest za wcześnie, aby całkowicie to wykluczyć – napisano w raporcie.

Oczywiście wszystko to zależy w dużej mierze od Brexitu. Większość scenariuszy zakłada przedłużenie okresu negocjacji ws. artykułu 50, ale jeśli rząd zdoła znaleźć wspólny konsensus – na przykład utworzenie stałej unii celnej – wówczas podwyżka stóp procentowych może nastąpić stosunkowo szybko – dodano.

Kurs funta spadnie do poziomu 1.2820 – UOB

Strategowie z grupy bankowej UOB uważają, że para walutowa GBP/USD powinna spaść do poziomu 1.2820.

Perspektywa 24-godzinna: Silne odbicie z wczorajszego dołka 1,2854 sugeruje, że funt brytyjski najprawdopodobniej znalazł krótkoterminowe dno. Mimo silnego ożywienia obserwujemy obecne ruchy cenowe w ramach szerokiego zakresu konsolidacji, a nie rozpoczęcia trendu wzrostowego. Dziś oczekujemy, że para GBP/USD będzie konsolidować w zakresie cenowym 1.2910 – 1.3010.

Bank Anglii ma dość Brexitu. Kurs funta (GBP) będzie dalej spadał? – komentują duże banki

Perspektywa 1-3 tygodni: „Korekta” ze szczytu 1,3218 sprzed dwóch tygodni dotarła głębiej niż się spodziewaliśmy, gdyż GBP/USD osiągnął poziom 1,2854. Słaby ton BoE sugeruje, że para GBP/USD może dotrzeć do 1,2820. Na razie nie przewidujemy trwałego przebicia poniżej tego poziomu. Z drugiej strony ruch powyżej 1,3060 wskazywałby, że obecna słabość funta ustabilizowała się.

Zobacz również: Funt (GBP) może stracić na wartości nawet 14%, gdyby doszło do hard Brexitu – Rabobank

Bank Anglii ma dość Brexitu. Kurs funta (GBP) będzie dalej spadał? – komentują duże bankiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here