Naga MarketsAndrew Haldane z BoE umacnia funta swoją niespodziewaną wypowiedzią

Główny ekonomista Bank of England (BoE), Andrew Haldane, podczas swojego dzisiejszego wystąpienia zaskoczył rynki oraz analityków jastrzębim podejściem do pollityki monetarnej Wielkiej Brytanii, wpływając na dynamiczne umocnienie funta szterlinga.


„Rozważałem podwyżkę stóp w zeszłym tygodniu”

Haldane dla osób śledzących uważniej działania Banku Anglii jest jednym z zatwardziałych gołębi – nikogo nie dziwiła więc jego decyzja podczas zeszłotygodniowego posiedzenia BoE dotycząca głosowania za utrzymaniem stóp procentowych na niezmiennym poziomie. Zaskakującą mogła być już jednak dzisiejsza wypowiedź – ekonomista Banku of England przyznał bowiem otwarcie, że rozważał podwyżkę stóp procentową, a gospodarka UK radzi sobie znakomicie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pełna treść wypowiedzi A. Haldane dostępna jest pod linkiem. Szczególną uwagę warto zwróci jednak na poniższy fragment:

„Moim zdaniem podwyżka stóp powinna mieć miejsce „relatywnie szybko”. Co jednak przez to rozumiem? Rozważałem taki ruch w trakcie czerwcowego posiedzenia, jednak dwa czynniki ostatecznie mnie wstrzymały. Mowa tutaj o inflacji zarobkowej oraz niepewności wywołanej wyborami parlamentarnymi. Szansa ruchu na stopach powinna pojawić się jednak w drugiej połowie bieżącego roku” –  dzięki tej wypowiedzi funt szterling notował wyraźną aprecjację.

Warto przypomnieć, że wczoraj na temat polityki pieniężnej oraz gospodarki brytyjskiej wypowiadał się sam gubernator BoE, Mark Carney. Jego retoryka stała jednak w wyraźnej opozycji do komentarza Haldane’a – stwierdził, że na razie jest zbyt wcześnie na podwyżkę stóp, w efekcie czego kabel tracił około 150 pipsów. W trakcie sesji środowej para jak na razie odrabia zdecydowaną większość wspomnianej deprecjacji.

GBP/USD H4 – kabel testuje maksima marcowe i wyraźnie odbija w kierunku 1.2700

Warto zauważyć, że pierwsza reakcja funta była najdynamiczniejsza – w 5 minut po publikacji pełnego tekstu wystąpienia głównego ekonomisty BoE, kabel zyskiwał około 60 pipsów.

Sprawdź również: Dlaczego sprzedaję GBP/USD od 3 lat i nie mam zamiaru przestać

Elżbieta II również dołożyła cegiełkę do wzrostów?

Elżbieta II doprowadziła do poprawy środowych nastrojów na funcie

Przed wystąpieniem przedstawiciela BoE, tradycyjne przemówienie po wyborach parlamentarnych wygłosiła królowa Elżbieta II. W trakcie krótkiego lecz treściwego wystąpienia zaznaczała, że głównym priorytetem nowego rządu powinno być zapewnienie obywatelom jak najlepszych warunków Brexitu.

Pełne wystąpienie królowej zobaczyć można pod linkiem (od 11:37). To właśnie w trakcie jego trwania funt zaczął odbijać od sesyjnych dołków i umacniać się w kierunku maksimów intraday.

EUR/GBP M5 – zaznaczony moment wystąpienia królowej oraz wypowiedzi głównego ekonomisty BoEConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here