Naga MarketsBudynek Banku anglii
Siedziba Banku Anglii

Bank of England (Bank Anglii, BoE), w czwartek utrzymał jednogłośnie stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,75% oraz poziom programu skupu aktywów na poziomie 435 miliardów funtów. Bank centralny rewidował wzrostowo prognozę inflacji na 2020, nie uwzględniając w niej jednak scenariusza Brexitu bez porozumienia. Kurs funta nie reagował na publikację, wcześniej dyskontując działania, które podejmie BoE.


BoE obniża projekcje PKB. Hard-Brexit spowoduje jeszcze silniejszy spadek?

Jak wynika z najnowszych prognoz gospodarczych opublikowanych przez Bank Anglii inflacja w 2020 roku ma wzrosnąć z do poziomu 1,9% (wcześniej prognozowano 1,72%), a w kolejnych latach do 2,23% (wcześniej 2,05%) oraz 2,37% (wcześniej 2,16%). Obniżce uległy natomiast projekcje PKB dla bieżącego i przyszłego roku. Sytuacja ma ulec poprawie dopiero w 2021:

  • PKB 2019: +1,3% (wcześniej +1,5%)
  • PKB 2020: +1,3% (wcześniej +1,6%)
  • PKB 2021: +2,3% (wcześniej +2,1%)

W oświadczeniu polityki pieniężnej instytucja zaznaczała, że powyższe prognozy nie uwzględniają scenariusza hard-Brexitu. Gdyby został on ujęty w projekcjach, wtedy wartości byłyby zdecydowanie niższe. BoE nadal optuje jednak ze scenariuszem „gładkiego wyjścia”, które pozwoliłoby na rozpoczęcie ścieżki stopniowych i ograniczonych podwyżek stóp procentowych.

Bank przypomina jednocześnie, że w zależności od skutków Brexitu stopy będą mogły się przesuwać zarówno w górę, jak i w dół i w tym momencie wszystkie drzwi polityki pieniężnej są tak naprawdę otwarte. W efekcie, oprócz spadkowej rewizji części prognoz gospodarczych oświadczenie Banku Anglii nie różni się praktycznie niczym w stosunku do wcześniejszych komunikatów. Instrukcje wyprzedzające pozostają niezmienne, zapowiadając skromne zacieśnianie polityki pieniężnej jeżeli zajdzie taka potrzeba.

“W komunikacie zaznaczano, że nowe projekcje w Raporcie Inflacyjnym dalej są oparte na scenariuszu łagodnego brexitu, jednak z użyciem rynkowych cen aktywów. Innymi słowy bank podtrzymuje nastawienie stopniowych podwyżek stóp procentowych, ale do wyliczenia prognoz przyjmuje rynkowe wyceny dyskontujące jedną obniżkę na początku 2020 r. Jest to częściowo jastrzębie zaskoczenie, że BoE nie bierze mocniej pod uwagę ryzyka bezumownego brexitu” – komentuje Konrad Białas, analityk TMS Brokers.

Kurs funta bez reakcji na BoE. GBPUSD w okolicach 1,1210, GBPPLN testuje 4,72 zł

W związku z brakiem zaskoczenia dla rynków po decyzji BoE, kurs funta do dolara praktycznie nie reagował, odbijając delikatnie od poziomu 1,1210 USD. GBPPLN testował chwilowo nowe szczyty sesyjne nad 4,72 zł, jednak oddawał część zysków i powracał poniżej poziomu.

O godzinie 13:30 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem prezesa Banku Anglii, Marka Carneya, który dokładniej opisze pobudki stojące za decyzją instytucji oraz rewizją prognoz gospodarczych, odpowiadając jednocześnie na pytania dziennikarzy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here