Naga Marketslondyn historiaSarah John, Główny Kasjer Banku Anglii, twierdzi, że dziś „kluczowe” jest szybkie działanie banków centralnych w kwestii emisji cyfrowych walut. To kolejny głos dot. tworzenia cyfrowych walut banków centralnych (CBDC).

 

Bank Anglii nie wydał na razie oficjalnego potwierdzenia tego, że posiada plany wydania funta w wersji cyfrowej. Wielu ekspertów uważa jednak, że ogólnie państwa – w tym Wielka Brytania – muszą podjąć kroki w celu przeciwdziałania skutkom emisji cyfrowych walut przez gigantów technologicznych.

Bank Anglii

W ten weekend Sarah John przyznała, że popiera tego typu ruchy. Argumentowała, że ​​„kluczowe” byłoby to, aby na ten obszar wkroczyły banki centralne. Muszą to jednak zrobić szybko, inaczej mogą przegrać walkę z firmami pokroju Facebooka.

John jest odpowiedzialna za emisję banknotów w Banku i powiedziała w sobotę The Telegraph:

“Jest absolutnie słuszne, że banki centralne zastanawiają się, czy sektor publiczny czy prywatny byłby lepszy, aby zapewnić [społeczeństwu] cyfrową walutę w przyszłości.”

Banki centralne muszą „przyspieszyć tempo”

Warto zauważyć, że całą debatę rozpoczął Facebook, który ponad pół roku temu ogłosił, że chce wyemitować Librę – swoją cyfrową walutę. W odpowiedzi rządy rozpoczęły zastanawiać się nad tym, w jaki sposób wpłynie to na ich politykę monetarną, jak ewentualnie zablokować projekt i wreszcie, czy nie warto wydać swoich CBDC.

John komentuje to w następujący sposób:

“Technologia rozwija się bardzo szybko, więc banki centralne są bardzo wyczulone na fakt, że mogą przez nią ryzykować przekazaniem pełnej kontroli nad zarządzaniem pieniędzmi [prywatnym podmiotom]”.

Nie tylko John jest zaniepokojona rosnącym zagrożeniem ze strony firm technologicznych i ich zaangażowaniem w sektor monetarny. Rada Stabilności Finansowej, międzynarodowy organ monitorujący globalny system finansowy, ostrzegł również, że władze muszą „przyspieszyć tempo” opracowywania stosownych regulacji.

Prezes Banku Anglii, Mark Carney, również głośno wypowiadał się na temat wyzwania, jakie “globalna cyfrowa alternatywa” przedstawia dolarowi jako światowej walucie rezerwowej. Początkowo był on nawet dość przychylny Librze. Jak widać, zmienił zdanie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here