Naga Markets
Mark Carney raczej nie należy do największych propagatorów wirtualnych monet
Mark Carney raczej nie należy do największych propagatorów wirtualnych monet

Twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, publikując swój innowacyjny projekt chciał przenieść technologie finansowe na całkowicie nowy poziom – stawiając wyzwanie tradycyjnemu sektorowi fiskalnemu. Do tej pory żaden z dużych graczy oprócz PayPal nie zdecydował się na wdrożenie do swoich usług nowej płatniczej alternatywy. Instytucje finansowe stoją wręcz w aktywnej opozycji do Bitcoina.

O ile większość banków próbuje przekonać obywateli, że kryptowaluty to piramidy finansowe i szybka droga do utraty własnych oszczędności, to Bank Anglii podchodzi do tematu z całkowicie innej strony. W opublikowanym niedawno dokumencie zatytułowanym „Innowacje w technologiach płatniczych i kwestia cyfrowych walut” przygotowanym przez Robleha Ali, Johna Barrdeara, Rogera Clewsa i Jamesa Southgate widzimy, że Bank of England w pełni rozumie fascynację krypto-pieniędzmi.„Nowoczesne elektroniczne systemy płatności opierają się na zaufanych pośrednikach, przetwarzających wszystkie transfery w bezpiecznym środowisku. Ostatni rozwój technologii doprowadził do powstania cyfrowych walut, takich jak Bitcoin. BTC łączy w sobie nowy pieniądz ze zdecentralizowanym systemem płatności. Chociaż aspekty monetarne cyfrowych pieniędzy spotkały się ze sporym zainteresowaniem, to największą innowacją jest tutaj unikatowy system przetwarzania płatności”

Bank Anglii zauważa jednocześnie, że w nowoczesnych systemach płatności sama idea i ogólny proces jest dokładnie taki sam jak ponad 500 lat temu. To co uległo zmianie, to jedynie technologie pozwalające na zmodyfikowanie tego procesu.

„Monety wykonane z metali szlachetnych były jednymi z pierwszych metod dokonywania płatności w wielu miejscach na świecie. Fizyczne posiadanie instrumentu było jednocześnie znakiem prawa własności, a akt jego przekazania pełnił rolę systemu płtniczego”

W analizie przeprowadzonej przez Bank of England zauważamy, że na banku centralnym wrażenie zrobiły technologie związanye z blockchainem. Bycie pod wrażeniem to jedno – akceptacja systemu jako ogółu to drugie.

Co BoE myśli o kryptowalutach?

BoE nie widzi w BTC zagrożenia dla obecnego systemu finansowego
BoE nie widzi w BTC zagrożenia dla obecnego systemu finansowego

Samo uznanie dla twórców zaawansowanego systemu płatności jakim jest Bitcoin nie oznacza, że Bank Anglii jest propagatorem alternatywnych pieniędzy. Zdecentralizowany system, w którym wymiana odbywa się bezpośrednio pomiędzy stronami transakcji, na pewno nie jest tym na czym będzie zależało bankom.

Jeden z ostatnich akapitów dokładniej obrazuje prawdziwą opinię Banku odnośnie krytpowalut:

XTB

„Cyfrowe monety nie są rzeczywistym zagrożeniem dla monetarnej lub finansowej stabilności Wielkiej Brytanii. Nie można jednak zaprzeczyć, że potencjalne ryzyko pojawi się wraz z upływem czasu. Zasady działania blockchainu pokazują, że cyfrowe zapisy transakcji mogą być przechowywane bezpiecznie bez ingerencji żadnego centralnego regulatora”

Przekaz jest tutaj bardzo jasny: „Bitcoin to fajna alternatywa, ale przy sile obecnego systemu na pewno nam nie zagrozi. Obecny system bankowy nie musi się niczego obawiać”.

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Podzielcie się własnym zdaniem w komentarzach!Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here