Naga MarketsSiedziba Banku Anglii
Siedziba Banku Anglii

Bank centralny Anglii (Bank of England, BoE) zdecydował się utrzymać główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,75%, wynika z treści oświadczenia polityki pieniężnej opublikowanego w czwartek o godzinie 13:00. W pierwszej reakcji na publikację decyzji kurs funta tracił do dolara (GBP/USD) 0,25% i testował najniższe poziomy od 29 października.


BoE: Gospodarka UK może skurczyć mocniej niż prognozowano w sierpniu

„Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii (MPC) ustala politykę pieniężną w taki sposób, aby osiągnąć cel inflacyjny w wysokości 2% oraz w sposób, który pomaga utrzymać wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Na posiedzeniu, które zakończyło się 6 listopada 2019 r., MPC przegłosowała większością 7-2 głosów utrzymanie stopy procentowej anku na poziomie 0,75%”poinformowano w raporcie polityki pieniężnej.

Stopy procentowe Banku Anglii w ujęciu historycznym. Źródło: BoE

Dwóch przedstawicieli Komitetu głosowało za cięciem stóp procentowych do poziomu 0,5%. Instytucja informowała, że gospodarka brytyjska skurczy się do IV kw. 2022 roku o 1% więcej niż zakładano jeszcze w sierpniowych prognozach. Prognozy inflacyjne również zostały zredukowane do 1,51% (wcześniej 1,9%) oraz do 2,03% (wcześniej 2,23%) w perspektywie dwuletniej.

„Przewiduje się, że presja inflacyjna zmniejszy się w najbliższym czasie. Inflacja CPI utrzymywała się na poziomie 1,7% we wrześniu i oczekuje się jej spadku do około 1,25% do wiosny, ze względu na tymczasowy efekt spadków regulowanych cen energii i wody. (…) Przewiduje się, że przy obecnych stopach kapitalizacji na rynku, inflacja CPI wzrośnie do nieco powyżej 2 % pod koniec okresu objętego prognozą” – aktualizował swoje prognozy inflacyjne BoE.

Z treści komunikatu BoE wynika, że bank jest gotowy dostosowywać politykę w obu kierunkach, nie wykluczając zarówno cięcia stóp, jak i ewentualnego zacieśniania dotychczasowych działań. Polityka pieniężna mogłaby reagować w obu kierunkach na zmiany perspektyw gospodarczych w celu zapewnienia trwałego powrotu inflacji do celu 2 %. Komitet, oprócz innych czynników, będzie ściśle monitorował reakcje przedsiębiorstw i gospodarstw domowych na rozwój sytuacji dotyczącej Brexitu, jak również perspektywy ożywienia globalnego wzrostu.

Jeśli światowy wzrost nie ustabilizuje się lub jeśli niepewność odnośnie rozwodu z Unią Europejską pozostanie utrwalona, polityka pieniężna może wymagać wzmocnienia oczekiwanego ożywienia wzrostu PKB i inflacji w Zjednoczonym Królestwie.  W dalszej perspektywie, pod warunkiem, że zagrożenia te nie zmaterializują się, a gospodarka odzyska ogólną spójność z najnowszymi prognozami MPC, może zaistnieć potrzeba stopniowego i ograniczonego zaostrzenia polityki, aby utrzymać inflację na poziomie docelowym w sposób zrównoważony.

Z drugiej strony, rynek po listopadowym posiedzeniu spodziewa się silniejszego luzowania polityki monetarnej niż do tej pory i zakłada spadek stóp procentowych do poziomu 0,5% do 2022 roku.

Kurs funta spada na listopadowe minima. GBP traci do dolara i złotego po decyzji BoE

Cięcie prognoz w wykonaniu Banku Anglii oraz zapowiedź możliwego pogorszenia koniunktury spowodowały, że kurs funta tracił w pierwszej reakcji 0,25% do dolara i spadał do poziomu 1,2814 USD, najniższego od 29 października. Spadki obserwowane były również na parze walutowej ze złotówką. GBP/PLN traciła 0,2% i spadał ponownie poniżej 4,94 zł.

“Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami utrzymał główną stopę procentową na 0,75 proc., ale niespodzianką są dwa głosy (Saunders, Haskel) za obniżką o 25 pb. GBP/USD zanurkował do 1,2820 z 1,2814” – komentował Konrad Białas z TMS Brokers.

kurs funta do złotego 07.11
Kurs funta traci do złotego w reakcji na decyzję BoE ws. stóp. Źródło: Tradingview.com

Z kolei londyńska giełda po godzinie 13:00 rośnie a indeks FTSE 250 zyskuje ponad 0,8%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here