Naga MarketsSiedziba Banku AngliiBrytyjski bank centralny (BoE) nieoczekiwanie zdecydował się obniżyć główną stopę bankową o 15 punktów bazowych z poziomu 0,25% do ,10%. Jednocześnie bank zwiększył program skupu obligacji o 200 miliardów funtów. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to już druga “awaryjna” obniżka stóp proc. na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni. 


BoE tnie stopy proc. drugi raz w tym miesiącu

Komitet Polityki Pieniężnej BoE na specjalnym posiedzeniu w dniu 19 marca głosował za obniżeniem stopy procentowej banku do 0,1% i zwiększeniem stanu posiadania brytyjskich obligacji rządowych i korporacyjnych o 200 miliardów funtów.

– W świetle działań mających na celu walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa oraz dowodów dotyczących gospodarki światowej i krajowej oraz rynków finansowych, w dniu 19 marca odbyło się dodatkowe specjalne posiedzenie Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) (…) MPC uznała, że kolejny pakiet środków jest uzasadniony, aby osiągnąć cele statutowe. W związku z tym członkowie MPC jednogłośnie opowiedzieli się za zwiększeniem o 200 mld GBP liczby posiadanych przez Bank Anglii brytyjskich obligacji skarbowych i niefinansowych obligacji korporacyjnych klasy inwestycyjnej w funtach szterlingach do łącznej kwoty 645 mld GBP, finansowanych z emisji rezerw banku centralnego, oraz za obniżeniem stopy oprocentowania depozytów bankowych o 15 punktów bazowych do 0,1 %. Komitet głosował również jednogłośnie, że Bank Anglii powinien rozszerzyć program TFSME, finansowany z emisji rezerw banku centralnego – podano w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że nieco ponad tydzień temu (dokładnie 11 marca) Bank Anglii zdecydował się obniżyć główną stopę bankową o 50 punktów bazowych z poziomu 0,75% do 0,25%. Okazuje się więc, że obecna obniżka jest już drugą w ciągu niespełna dwóch tygodni. Na uwagę zasługuje również fakt, że dzisiejsza decyzja oznacza, iż Andrew Bailey który zastąpił Marka Carney’a na stanowisku gubernatora Banku Anglii dokonał luzowania polityki pieniężnej już trzeciego dnia sprawowania urzędu.

– Rozprzestrzenianie się Covid-19 i środki podejmowane w celu powstrzymania wirusa spowodują szok gospodarczy, który może być ostry i duży, ale powinien być tymczasowy. Rolą Banku Anglii jest pomoc w zaspokojeniu potrzeb brytyjskich przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w radzeniu sobie ze związanymi z tym zakłóceniami gospodarczymi – czytamy w komunikacie banku.

Kupując obligacje korporacyjne bank zamierza zapewnić środki finansowe przedsiębiorstwom niefinansowym wnoszącym istotny wkład w gospodarkę Zjednoczonego Królestwa.

Jak reaguje funt szterling?

Mimo, że teoretycznie obniżka stóp procentowych powinna spowodować osłabienie lokalnej waluty, o czym przekonać moglibyśmy się chociażby podczas podobnej decyzji BoE 11 marca br., to jednak dzisiejsza interwencja nie wpłynęła w żadnym stopniu na osłabienie szterlinga. Wręcz przeciwnie, tuż po publikacji dostrzec można było nieznaczną aprecjację kursu funta wobec dolara amerykańskiego.

Zapisz się na webinar: 7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD M15

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułJR Holding rośnie o 46%. Kolejny krok w komercyjnym wdrożeniu terapii na stwardnienie rozsiane
Następny artykułKurs dolara wycofuje się z 3-letnich szczytów. Obraz EUR/USD, GBP/USD i USD/PLN
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here