Naga MarketsBudynek Banku angliiBrytyjski bank centralny (BoE) nieoczekiwanie zdecydował się obniżyć główną stopę bankową o 50 punktów bazowych z poziomu 0,75% do 0,25%. Jednocześnie bank utrzymuje docelowy poziom zakupu aktywów z rynku na poziomie 435 miliardów funtów, a cel dotyczący obligacji korporacyjnych również pozostaje niezmieniony na poziomie 10 miliardów funtów. Tymczasem ogłoszono również, że zmniejszony został bufor antycykliczny do 0% z 1% poprzednio. W reakcji na decyzję banku kurs funta zareagował ponad 100 pipsowym spadkiem osuwając się poniżej 1,29 USD. Kolejne spotkanie BoE już 26 marca i wiele wskazuje na to, iż bank na planowanym posiedzeniu nie utrzyma stóp na niezmienionym poziomie.


Bank Anglii obniża stopy do poziomu 0,25 p.b.

Niewątpliwie walka z wyzwaniami Covid-19 obejmuje nadzwyczajne wysiłki pracowników służby zdrowia, opiekunów i wolontariuszy NHS w całym kraju, a także wyjątkowe wsparcie FCO dla obywateli Wielkiej Brytanii za granicą.

Rolą Banku Anglii jest pomaganie brytyjskim firmom i gospodarstwom domowym w radzeniu sobie z szokiem gospodarczym, który może okazać się ostry i duży, ale powinien być tymczasowy. Trzy komitety polityczne Banku ogłaszają dziś kompleksowy i terminowy pakiet środków, aby pomóc brytyjskim przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym w przezwyciężeniu zakłóceń gospodarczych, które mogą być związane z Covid-19. Środki te pomogą utrzymać firmy w biznesie i ludzi na stanowiskach pracy oraz pomogą zapobiec tymczasowym zakłóceniom powodującym długotrwałe szkody gospodarczenapisano w specjalnym komunikacie BoE.

Widać wyraźne pogorszenie apetytu na ryzyko oraz osłabły perspektywy wzrostu globalnego i brytyjskiego. Wskaźniki niepewności na rynku finansowym osiągnęły ekstremalne poziomy. Chociaż skala szoku gospodarczego wywołanego przez Covid-19 jest wysoce niepewna, aktywność w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie znacznie spadnie w nadchodzących miesiącach. Tymczasowe, ale znaczące zakłócenia w łańcuchach dostaw i słabsza działalność mogą stanowić wyzwanie dla przepływów pieniężnych i zwiększyć popyt na krótkoterminowe kredyty ze strony gospodarstw domowych oraz na kapitał obrotowy ze strony przedsiębiorstw. Takie problemy najprawdopodobniej będą najbardziej dotkliwe dla mniejszych firm. Ten szok gospodarczy wpłynie zarówno na popyt, jak i podaż w gospodarce – dodano.

BoE podąża za decyzją Fedu

Jeszcze nie tak dawno, bo zaledwie 3 marca Rezerwa Federalna (Fed) poinformowała, że w związku z rosnącym ryzykiem rozpowszechniania epidemii koronawirusa i jego negatywnego wpływu na światową gospodarkę, Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się obciąć stopy procentowe o 50 punktów bazowych.

– Podstawy amerykańskiej gospodarki pozostają silne. Jednakże koronawirus stanowi rosnące ryzyko dla aktywności gospodarczej. W świetle tych zagrożeń i w celu wsparcia realizacji swoich celów w zakresie zatrudnienia i stabilności cen, FOMC zdecydował o obniżeniu stóp – napisano w oświadczeniu FOMC.

Jak reaguje funt szterling?

W reakcji na niespodziewaną decyzję Banku Anglii, funt szterling osłabił się o ponad 100 pipsów względem dolara amerykańskiego spadając z poziomu 1,2940 do 1,2830 w ekstremalnym punkcie. Obecnie kurs konsoliduje niedaleko wczorajszego dołka 1,2860. Najbliższe wsparcie stanowi strefa 1,2750/80, a jej przebicie otworzy drogę do lokalnego poziomu wsparcia 1,2580. Z drugiej strony opór znajduje się niezmiennie na psychologicznym poziomie 1,30 i dopóki cena pozostaje poniżej presja sprzedających powinna się utrzymywać.

Kurs GBPUSD na interwale M15, tradingviewcom
Kurs GBPUSD na interwale M15, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here