Naga MarketsBrexit będzie kosztował europejskie banki działające na Wyspach dziesiątki miliardów euro

Brexit zbliża się wielkimi krokami, a debata nad jego scenariuszami w dalszym ciągu wywołuje duże poruszenie w branży. Nie od dziś wiadomo, iż wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej silnie wpłynie na dalsze notowania funta szterlinga. Niedawno pojawił się optymizm dotyczący scenariusza, w którym obie strony dogadają się i zawrą sprzyjającą umowę handlową, co może doprowadzić do bardziej jastrzębich posunięć przez Bank Anglii (BoE).


Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO

Ostatnia podwyżka zmniejszyła rynkową presję na BoE

Rynkowa presja na podnoszenie stóp procentowych spadła, gdy w sierpniu Bank Anglii zdecydował się na podwyżkę z 0,5% na 0,75%. Na chwilę obecną rynkowy konsensus jest dość gołębi, gdyż oczekuje zaledwie jednej podwyżki do końca 2019 roku, co daje duże pole manewru BoE.

– Silniejsze dane wsparły decyzję BOE o podwyżce stóp w zeszłym miesiącu. BoE może również dostarczyć jastrzębich sygnałów podczas konferencji w tym tygodniu. Funt w ostatnich miesiącach nie odzwierciedlał lepszych odczytów wskaźników i wyższych stóp w Wielkiej Brytanii, co stwarza możliwości nadrobienia tych zaległości, jeśli ryzyko ws. Brexitu będzie się zmniejszać – powiedział Lee Hardman, strateg walutowy w MUFG.

Funt w tym tygodniu odnotowuje wzrosty po informacji głównego negocjatora Unii Europejskiej, Michela Barniera, który powiedział, iż umowa UK-UE jest realistycznie do osiągnięcia do końca listopada.

– Co mogłoby zaskoczyć rynek to deklaracja Brytyjskiego Komitetu Polityki Pieniężnej, iż bieżący konsensus rynkowy jest zbyt gołębi. Prawdopodobnie komitet nie będzie chciał zbyt mocno naciskać, ponieważ niepewność ws. Brexitu pozostaje wysoka – powiedziała Daniela Russell, szef ds. ustalania stóp procentowych w HSBC Bank Plc.

Poniżej skróty wypowiedzi przedstawicieli największych banków inwestycyjnych na świecie przed jutrzejszą konferencją BoE:

BMO Capital Markets

– Bilans ryzyk funta w związku z jutrzejszą konferencją faworyzuje wzrosty, lecz w dalszym ciągu oczekujemy, iż GBP zostanie osłabiony przez brak przejrzystości i konkretów ws. Brexitu. Strategowie BMO dają 85% szans na podział jutrzejszego głosowania MPC 9-0 lub 8-1. Optymistyczna ocena gospodarki, wyraźne nastawienie na realizację kolejnych podwyżek stóp sprawia, iż para GBP/USD może zareagować gwałtownymi wzrostami. Jednak w dłuższej perspektywie należy spodziewać się dalszego wzrostu ryzyka związanego z Brexitem, co sprawia, iż preferujemy pozycje długie na parze EUR/GBP – powiedział Stephen Gallo.

HSBC

Stratedzy banku uważają, że ryzyko jest skierowane w stronę BoE, który może nie być w stanie zacieśnić politykę monetarną tak mocno, jak planuje.

– W rzeczywistości nadal oczekujemy utrzymania stopy procentowej przez BoE przynajmniej do końca 2019 r., ponieważ nie uważamy, by obraz wzrostu był tak solidny, jak mogłyby sugerować niektóre z ostatnich nagłówków – skomentowali analitycy HSBC

Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

ING

W opinii Viraja Patela, analityka walutowego grupy ING, ryzyko spadku funta jest ograniczone, a jastrzębi wydźwięk konferencji może spowodować silny wzrost funta.

– Kolejna podwyżka do grudnia 2019 r. nie jest w pełni wyceniona., co daje pole manewru BoE, który może odpowiednio zareagować w przypadku nieosiągnięcia porozumienia. Czwartkowa decyzja BOE raczej nie będzie katalizatorem dla inwestorów, którzy oczekują wzmianki nt. kolejnej podwyżki w przyszłym roku. Oczekujemy również ograniczonych komentarzy ws. Brexitu, ponieważ komitet będzie chciał powstrzymać się od uwikłania w debatę polityczną – podsumował Viraj Patel, analityk walutowy ING.

Zobacz również: ING: dolar pręży muskuły

JPMorgan Chase & Co

Strategowie z banku JPMorgan, w tym analityk Francis Diamond, uważają podobnie do BMO Capital Markets, iż stosunek głosów będzie wynosił 9-0, a stopy zostaną bez zmian.

– Trudno dostrzec argumenty nie przemawiające za gołębim wydźwiękiem jutrzejszej konferencji, jednak jakakolwiek wzmianka komisji, iż dostrzega zwiększone ryzyko w związku z Brexitem, byłaby bardzo gorzko odebrana przez rynek. Pozostajemy neutralni jeśli chodzi o brytyjski rynek obligacji i nie wykluczamy scenariusza, w którym nie dochodzi do porozumienia między stronami ws. Brexitu – napisał Francis Diamond.

MUFG

Ekonomista walutowy, Lee Hardman wyklucza jakąkolwiek podwyżkę stóp przez BoE do lutego 2019 r.

– Nasze obserwacje skupiają się przede wszystkim na tematyce, czy BOE wykazuje większy dyskomfort w związku z krajową presją inflacyjną  czy pozostaje w trybie oczekiwania, aż do uzyskania większej przejrzystości w rozmowach ws. Brexitu w nadchodzących miesiącach – stwierdził ekonomista z MUFG.

– Jeśli para GBP/USD utrzyma się powyżej 1.30, zachęci to inwestorów do testu poziomu 1.33. Warto zwrócić uwagę na zbliżającą się konferencję Partii Konserwatywnej pod koniec tego miesiąca – podsumował Hardman.

Zobacz również: Korona norweska oczami analityków Danske Banku i Nordea MarketsConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here