Naga Marketsrękawice uk-ueBank Anglii (BoE) jest na nieco bardziej jastrzębiej ścieżce niż Europejski Bank Centralny (EBC). To sprawia, że analitycy z Danske Banku prognozują, iż para walutowa EUR/GBP spadnie do 0,83 w horyzoncie dwunastu miesięcy. Pozostają zwyżkowi w stosunku do funta i oczekują, że gospodarka Wielkiej Brytanii będzie kontynuować ożywienie w drugiej połowie 2021 r. Podobnego zdania są eksperci z Rabobanku, którzy prognozują spadek do 0,84 do końca 2021 r. Kurs EUR/GBP silnie wzrasta w czwartek w okolice 0,8550.

Kurs EUR/GBP zmierza w kierunku 0,83 w ciągu 12 miesięcy – Danske Bank

Oczekujemy, że ożywienie w Wielkiej Brytanii będzie kontynuowane w drugiej połowie. Wzrost jest również wspierany przez firmy przyzwyczajające się do nowych stosunków handlowych z UE. Nadal spodziewamy się, że w tym roku brytyjska gospodarka osiągnie lepsze wyniki niż strefa euro – napisano w raporcie.Na sierpniowym posiedzeniu Bank Anglii (BoE) otworzył drzwi nieco dalej w kwestii zaostrzenia polityki pieniężnej ze względu na dowody rosnącej inflacji, podkreślając tym samym swoje jastrzębie stanowisko. BoE  również wcześniej zapowiadał, że spowolni tempo skupu obligacji, co jest sygnałem, że nie można dalej przedłużać QE (skup obligacji ma wygasnąć do końca roku). Ostatecznie Bank Anglii prawdopodobnie zaostrzy politykę pieniężną wcześniej niż EBC.

Zgodnie z oczekiwaniami kurs EUR/GBP spadł do 0,85 od naszej ostatniej aktualizacji. Nadal spodziewamy się, że kurs EUR/GBP będzie niżej w nadchodzących miesiącach, ponieważ jesteśmy bardziej optymistyczni co do perspektyw gospodarczych Wielkiej Brytanii niż strefy euro. Uważamy też, że bardziej jastrzębi Fed i BoE będą wspierać GBP. Naszym celem jest 0,83 w perspektywie 12 miesięcy – dodano.

Kurs EUR/GBP spadnie w kierunku 0,84 do końca roku – Rabobank

Z kolei ekonomiści z Rabobanku podtrzymują prognozę na koniec roku na poziomie 0,84 EUR/GBP.

Istnieje wiele powodów, dla których Bank Anglii zachowuje ostrożność w kwestii wycofywania bodźców politycznych. Obejmują one obawy dotyczące wpływu potencjalnych obostrzeń w nadchodzących miesiącach oraz tego, jak zakończenie programu urlopowego wpłynie na brytyjski rynek pracy.

Pozostaje bardzo prawdopodobne, że Bank Anglii będzie pamiętał o tym, co nazwał „dwustronnym ryzykiem wokół centralnej ścieżki inflacji w średnim okresie” – wskazano w raporcie.

Jednocześnie program zakupu aktywów BoE ma zakończyć się pod koniec tego roku.

invest

Chociaż nie spodziewamy się podwyżki stóp do 2023 r., na rynku rozpoczęła się debata, czy ruch w 2022 r. jest możliwy. Bank Anglii jest na nieco bardziej jastrzębim ścieżce niż Europejski Bank Centralny, więc nadal uważamy, że EUR/GBP może spaść do końca roku w kierunku 0,84 – podsumowano.

Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here