Naga Markets


Amerykański regulator rynków finansowych CFTC w środę poinformował, że nałożył karę grzywny w wysokości $30 milionów na Bank of America w związku z próbami manipulacji benchmarkiem rynku instrumentów pochodnych oraz swapów znany jako ISDAFIX. Karę za dokładnie te same przewinienia w tym tygodniu otrzymał również broker ICAP Capital Markets.


CFTC stwierdziła w oświadczeniu, że Bank of America od stycznia 2007 r. do grudnia 2012 r. sporządzał fałszywe raporty i próbował manipulować amerykańskim wskaźnikiem USD ISDAFIX, który jest globalnym punktem odniesienia dla rynków stóp procentowych.

Rzecznik prasowy Bank of America Bill Halldin powiedział, że bank “znacząco usprawnił” procedury, których używa do wykrywania niewłaściwych zachowań. “Oznacza to dziewiąte działanie w zakresie egzekwowania przepisów CFTC polegające na manipulacyjnym postępowaniu w związku ze wskaźnikiem referencyjnym USD ISDAFIX.  Jak pokazuje ten przypadek, Komisja będzie nadal czujnie pracować nad zapewnieniem integralności krytycznych wskaźników finansowych i pociągać do odpowiedzialności wszystkie podmioty dopuszczające się wykroczeń, bez względu na to, jak powszechne jest to zjawisko”.

Jak ustaliła CFTC, w krytycznym momencie o godzinie 11:00, traderzy w kilku bankach próbowali manipulować benchmarkiem poprzez licytowanie i przeprowadzanie transakcji na docelowych produktach oprocentowania. Dotyczy to również swapów ryzyka kredytowego i amerykańskich obligacji skarbowych. Miało to na celu wpływ wspomniany „print” co z kolei przekładało się na finalną wartość USD ISDAFIX.


Inwestuj w akcje na GPW z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz w akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR. Sprawdź konto demo oraz konto rzeczywiste w XTB.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here