Naga MarketsWedług najnowszych doniesień chiński gigant technologiczny Baidu Inc rozważa opuszczenie USA i giełdy Nasdaq, a następnie przeniesienie się na giełdę bliższą Chinom, aby zwiększyć swoją wycenę i uniezależnić się od rosnących napięć między Stanami Zjednoczonymi, a Chinami. Akcje spółki utrzymują trend spadkowy od ponad dwóch lat, a w czwartek oscylują w okolicach 109 USD.

  • Akcje Baidu spadły o ponad 60% od szczytu w maju 2018 r.
  • Spółka rozważa przeniesienie m.in. do Hong-Kongu
  • Chiny zmienią strategię w stosunku do Stanów Zjednoczonych?
  • Inwestorzy bacznie obserwują dwudniowe obrady Kongresu KPCh

Baidu silnie niedoszacowany na giełdzie Nasdaq?

Baidu, jedna z pierwszych chińskich spółek notowanych w USA zwróciła się do swoich zaufanych doradców, aby dowiedzieć się, jak najlepiej opuścić giełdę Nasdaq, w tym przyglądając się problemom związanym z finansowaniem i wszelkimi regulacjami. Póki co dyskusje są na wczesnym etapie i mogą ulec zmianie, a chińska spółka odmówiła komentarza.

Te artykuły również Cię zainteresują
W przypadku dobrej firmy istnieje wiele możliwości umieszczenia na giełdach, nie tylko w Stanach Zjednoczonych – powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny Robin Li.

Liczne źródła podają, że spółka uważa, iż jest niedowartościowana na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku. Akcje Baidu spadły o ponad 60% od szczytu w maju 2018 r., podczas gdy indeks Nasdaq Golden Dragon China Index, który śledzi chińskie firmy notowane na amerykańskiej giełdzie, stracił mniej niż 10% w tym samym okresie.

Pojawiły się plotki, że chińska spółka Baidu rozważa wycofanie notowań z rynku Nasdaq, twierdząc, że nie przynoszą one jej korzyści (akcje mają być niedowartościowane). Spekulacje są oparte o tzw. źródła, które dodają, że cały proces jest w bardzo wczesnej fazie. Udział Baidu w indeksie Nasdaq 100 to 0,3 proc., więc rynek ignoruje na razie ten temat – komentuje Marek Rogalski z BOŚ.

W styczniu, spółka Baidu przeprowadziła wstępne rozmowy z giełdą w Hongkongu na temat ewentualnych wtórnych notowań w celu pozyskania bazy inwestorów bliżej Chin.

wojna handlowa USA ChinyNajnowszy ruch Baidu pojawia się również, gdy amerykańskie spółki notowane na giełdzie w USA stoją w obliczu zwiększonej presji w związku z rosnącymi napięciami między dwoma największymi gospodarkami świata.

Senat Stanów Zjednoczonych uchwalił w środę projekt ustawy, który może powstrzymać niektóre chińskie firmy notowane na giełdach w USA, o ile nie będą przestrzegać standardów amerykańskich przepisów i audytu. Posunięcie to jest postrzegane jako ponowna eskalacja długotrwałego sporu między Waszyngtonem, a Pekinem.

Wczorajsza ustawa przegłosowana przez amerykański Senat może prowokować inne chińskie spółki do podejmowania podobnych decyzji. Dzisiaj rano pojawiały się opinie, że o wiele bardziej interesującym dla chińskich firm kierunkiem jest teraz Londyn, gdzie nie ma tzw. ryzyka trudnych relacji brytyjsko-chińskich – dodaje Rogalski.

Baidu z siedzibą w Pekinie odnotował w tym roku spadek przychodów o 7%. Chociaż jego sprzedaż była lepsza niż się spodziewali analitycy, był to największy spadek rok do roku od czasu upublicznienia spółki w 2005 roku

Jutro skończą się dwudniowego obrady Kongresu KPCh, na którym mają zapaść kluczowe decyzje dotyczące nowych “parametrów” gospodarczych, oraz potencjalnych mechanizmów wsparcia. Niemniej ostatnia “cisza” w mediach po ostatnich działaniach USA wobec Chin, może też wynikać z tego, że “uzgadniania” jest nowa linia działania. Jak na zbliżający się weekend, rodzi to dla rynków potencjalne ryzyko – podsumował analityk BOŚ.

Baidu generuje większość swoich przychodów z internetowych usług marketingowych, które obejmują wyszukiwarki, kanały informacyjne i aplikacje wideo.

Kurs BAIDU na interwale miesięcznym, tradingviewcom
Kurs BAIDU na interwale miesięcznym, tradingviewcom

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here