Naga MarketsBahamy stają się teraz jednym z pierwszych krajów na świecie, który oficjalnie uruchomił swoją walutę cyfrową banku centralnego (CBDC). Chodzi o projekt „Sand Dollar”.

  • Bahamy emitują CBDC.
  • Tym samym stały się jednym z pierwszych krajów na globie z takim systemem monetarnym.

Bahamy z CBDC

Bank Centralny Bahamów ogłosił, że „Sand Dollar” – wspierana przez państwo wirtualna waluta – jest teraz dostępny w całym kraju. Wiadomość ogłoszono 20 października na Facebooku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wiadomo, że nowe CBDC stało się dostępne dla wszystkich 393 000 mieszkańców Bahamów od około 22:00 UTC.

Przelewy w “Sand Dollars” są dokonywane przez telefony komórkowe. Według strony internetowej projektu, mieszkańcy Bahamów mogą korzystać z cyfrowej waluty u każdego sprzedawcy „z portfelem elektronicznym zatwierdzonym przez Bank Centralny na swoim urządzeniu mobilnym”, a opłaty transakcyjne są „znikome”. Bank centralny wybrał też firmę NZIA jako dostawcę rozwiązań technologicznych na potrzeby wprowadzenia waluty cyfrowej na rynek.

Bank centralny Bahamów przygotowywał się do uruchomienia CBDC od kilku lat. W 2019 r. rozpoczął się program pilotażowy, wykorzystując do tego 48 000 cyfrowych dolarów Sand Dollars na wyspach Exuma i Abaco, które łącznie mają  jednak tylko ok. 25 000 mieszkańców. Każdy dolar w cyfrowej wersji jest powiązany z dolarem bahamskim, który z kolei jest powiązany z dolarem amerykańskim.

Projekt ma na celu zwiększenie integracji finansowej na archipelagu obejmującym ponad 700 wysp, z których jednak jedynie około 30 jest zamieszkanych.

Chaozhen Chen, zastępca dyrektora eSolutions w Banku Centralnym Bahamów, powiedział, że CBDC pomoże zapewnić „dostęp do infrastruktury płatności cyfrowych lub infrastruktury bankowej” rezydentom, którzy nie mają dostępu do usług bankowych i nie mają dostępu do nich.

Inne CBDC

Bahamy nie są jedynym państwem, który poszedł w kierunku cyfryzacji pieniądza. Chiny testują obecnie swojego cyfrowego juana, a cyfrowa waluta „Bakong” Kambodży ma zacząć działać w najbliższych miesiącach.

Debatę nt. CBDC prowadzi też Europejski Bank Centralny i – z mniejszą werwą – Fed. Z kolei NBP i resort finansów w Polsce stwierdziły ostatnio, że nie widzą konieczności emisji cyfrowego złotego.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here