Naga Marketsźródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Nowy wskaźnik zwany miernikiem Guardiana przewiduje, że indeks S&P 500 ucierpi z powodu spadków.

Tylko w tym roku benchmark wymienionego wyżej indeksu to prawie 6,8%, niestety na minusie. Widać to szczególnie na poniższym wykresie…

Zachowanie się indeksu S&P 500 w ciągu roku
Zachowanie się indeksu S&P 500 w ciągu roku

Inwestorzy są zaniepokojeni tymi spadkami. Oliwy do ognia dolewa zbliżająca się podwyżka stóp procentowych przez Fed. Janet Yellen w ubiegłym tygodniu powiedziała, iż przewiduje, że będzie ona miała miejsce jeszcze w tym roku, a później dojdzie do stopniowego zacieśniania polityki. Od 2008 roku, Rezerwa Federalna utrzymuje stopy procentowe między 0 a 0,25%. To w połączeniu z luzowaniem ilościowym czyniło rynki akcyjne bardzo atrakcyjnymi dla inwestorów, którzy w przeciwnym razie byliby skłonni do innych klas aktywów.

Założony w San Diego – Reality Shares dysponuje nowym wskaźnikiem zwanym miernikiem Guardiana, który używa zmienności i danych związanych z momentum ceny, by dać długoterminowe spojrzenie na indeks S&P 500.

Poniżej przedstawiony jest ten miernik i od 15 dni jego wskazówka znajduje się na czerwonym polu, co sugeruje, że jesteśmy na drodze do bessy.

źródło: realitysharesadvisors.com
źródło: realitysharesadvisors.com

Eric Ervin, który jest CEO Reality Shares w środowym wywiadzie wyjaśniał działanie miernika Guardiana w ten sposób:

“Guardian patrzy na 10 sektorów indeksu S&P 500. Jeśli trzy z nich zachowują się negatywnie, sygnalizuje to bardzo wysokie prawdopodobieństwo, iż rynek sprzyja niedźwiedziom. W ciągu ostatnich 15 lat, miernik przewidziałby zarówno bańkę internetową jak i globalny kryzys z roku 2008”.

[pullquote]Inwestowanie w kontrakty CFD na indeks S&P 500 możliwe jest u brokera Noble Markets[/pullquote]W środę z kolei aż 4 sektory znajdowały się na polu “negatywnym”, a były to sektory: energetyczny, usług publicznych, produkcji konsumenckiej i ochrony zdrowia. Najbardziej negatywnie zachowuje się gałąź energetyczna. Poniżej przedstawione jest zestawienie poszczególnych branż wchodzących w skład wskaźnika Guardiana.

Sektory wchodzące w skład indeksu Guardiana  źródło: realitysharesadvisors.com
Sektory wchodzące w skład indeksu Guardiana
źródło: realitysharesadvisors.com

Według Reality Shares, gdyby kierować się tym wskaźnikiem w inwestycjach, poczynając od 1956 do 2014 roku, średni roczny zwrot wyniósłby 8,92%, co przewyższa zwrot oferowany przez indeks S&P 500, który wyniósł 7,62%.

Oczywiście, wskazania miernika nie oznaczają jeszcze, że na pewno dojdzie do załamania. Nie ma żadnej gwarancji na to, że podobny wzór się powtórzy. Jednak rezultat jaki osiągnął można uznać za imponujący.

Warto jednak śledzić bacznie to co dzieje się na rynkach, słyszymy bowiem coraz więcej głosów mówiących o zbliżających się, znacznych spadkach. Dla CNBC mówił o tym między innymi Carl Icahn – jeden z najbogatszych inwestorów w USA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here