Naga MarketsBadanie UBS Investor Sentiment: W obliczu amerykańskich wyborów większość inwestorów rozważa dostosowanie swoich portfeliZurych, 21 października 2020 r. – Większość inwestorów na świecie rozważa pewne zmiany w posiadanych portfelach inwestycyjnych w obliczu wyborów w USA, według najnowszego badania Investor Sentiment przeprowadzonego przez UBS, wiodący globalny podmiot w sektorze Wealth Management.

  • 72% inwestorów na całym świecie rozważa zmiany w swoich portfelach przed wyborami, według kwartalnego badania Investor Sentiment, przeprowadzonego przez UBS
  • Większość respondentów bierze pod uwagę inwestycje w opiekę zdrowotną, sieci 5G i programy ożywienia gospodarczego w sposób przyjazny środowisku w najbliższych sześciu miesiącach

Wybory w USA budzą niepewność wśród inwestorów

Według badania, które objęło ponad 4 tys. inwestorów i właścicieli firm z 14 krajów świata i odbyło się na przełomie września i października, 72% inwestorów uwzględnia wprowadzenie zmian w swoich portfelach jeszcze przed wyborami. 62% planuje dodatkowe zmiany w zależności od wyniku wyborów.

  • 66% inwestorów przewiduje inwestycje w sektor opieki zdrowotnej w okresie nadchodzących sześciu miesięcy, podczas gdy 62% rozważa inwestycje w sieci 5G a 56% w proekologiczne programy ożywienia gospodarczego.
  • 55% uważa swój region za atrakcyjny cel inwestycji – jest to najczęstszy wybór niezależnie od konkretnego kraju.
  • 49% pragnie uzyskać większy zysk w okresie nadchodzących sześciu miesięcy, w porównaniu z zaledwie 29% respondentów, którzy chcą zmniejszenia poziomu ryzyka w swoim portfelu.
  • 75% wyraziło chęć częstszych kontaktów ze swoim doradcą.

Tom Naratil, prezes UBS Americas i współprezes UBS Global Wealth Management, podkreślił: „Już na początku pandemii zdaliśmy sobie sprawę, że nasi klienci potrzebują porad bardziej niż kiedykolwiek, a obecna zmienność rynku i niepewność polityczna wzmocniły tę potrzebę. Najnowsze badanie potwierdza, że inwestorzy chcą korzystać z doradztwa, a wybory w USA są wyjątkową okazją dla osób zarządzających majątkiem, by skontaktować się ze swoimi klientami i doradzać im w niepewnych czasach”.

Iqbal Khan, współprezes UBS Global Wealth Management, stwierdził: „W obliczu niepewności co do wyborów w USA i COVID-19, inwestorzy wydają się pozytywniej postrzegać własny region niż resztę świata. Uważamy, że w okresie przed i po wyborach, inwestorzy powinni zdywersyfikować się globalnie, by nie paść ofiarą tzw. home bias, czyli skłonności do inwestowania w aktywa krajowe”.

USA

Optymizm inwestorów amerykańskich odnośnie krótkoterminowych perspektyw gospodarczych i rynkowych w ich regionie odnotował drugi największy wzrost na świecie. 50% wykazuje optymizm co do sytuacji gospodarczej, wzrost z 41% trzy miesiące temu, a 55% co do akcji z własnego regionu, w stosunku do wcześniejszych 44%. 49% światowych inwestorów uważa USA za atrakcyjny cel inwestycji, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich regionów

Ameryka Południowa

Inwestorzy z Ameryki Łacińskiej najczęściej wykazują optymizm w bliskiej perspektywie. wyrażania pozytywnych perspektyw krótkoterminowych. 62% spośród nich wykazuje optymizm co do gospodarki swojego regionu, a 60% co do akcji z własnego regionu. 81% rozważa wprowadzenie zmian w portfelu w oczekiwaniu na wybory w USA, a 73% planuje wprowadzić dodatkowe zmiany w oparciu o wynik, co przedstawia najwyższy odsetek na świecie.

Europa

Europejscy (z wyłączeniem Szwajcarii) respondenci wykazują ponadprzeciętny optymizm co do prognoz gospodarczych dla swojego regionu na nadchodzące 12 miesięcy. 58% spośród nich wykazuje optymizm w porównaniu z 55% na świecie. W porównaniu z międzynarodowymi inwestorami, Europejczycy wydają się bardziej skłonni do dostosowania swoich portfeli po wyborach w USA. Taki zamiar wyraziło 65% spośród nich.

Szwajcaria

W perspektywie krótkoterminowej optymizm szwajcarskich inwestorów odnośnie gospodarki i akcji ich własnego regionu odnotował najwyższy skok na świecie. 44% wykazuje optymizm co do prognoz gospodarczych dla własnego regionu na nadchodzące 12 miesięcy, w stosunku do 32% trzy miesiące temu, a 54% wykazuje optymizm co do akcji ich regionu w tym samym okresie, wzrost z wcześniejszych 42%.

Azja

55% azjatyckich inwestorów z optymizmem patrzy na prognozy gospodarcze dla ich własnego regionu na nadchodzące 12 miesięcy, co odpowiada średniej światowej. Wyrażają oni również większą skłonność do dostosowania swoich portfeli z powodu wyborów w USA. 80% rozważa tę zmianę przed wyborami, a 65% po wyborach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs dolara (USD) spada w obawie o wyniki wyborów. Złoty (PLN) korzysta na zamieszaniu
Następny artykułWIG20 traci na początku środowej sesji 0,2%. Akcje JSW zyskują 1,7%!
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here