Naga MarketsAnaliza korelacji w statystyce polega na zbadaniu, czy dwie zmienne są ze sobą powiązane. W skrócie, sprawdza czy jakiekolwiek dwie cechy oddziałują na siebie. Ekonomiści od dawna badają wpływ jednych danych makroekonomicznych na drugie, z kolei traderzy zamiast danych makroekonomicznych wybierają do badania dwa lub nawet trzy instrumenty finansowe. O korelacji na rynku kapitałowym możemy mówić dopiero wtedy, gdy jest wykazana oraz możemy ją uzasadnić.

Źródło: Admiral Markets

Rozumiejąc proste zależności zachodzące pomiędzy dwoma lub trzeba instrumentami finansowymi, możemy ograniczyć ryzyko, a także znaleźć dodatkowe potwierdzenia dla analizy technicznej. Dla przykładu, proszę zastanowić się jak notowania ropy naftowej mogą być powiązane z kursem pary walutowej USD/CAD? Co się stanie, gdy ropa będzie drożała? Czy obydwa instrumenty są ze sobą w jakikolwiek sposób powiązane?

Te artykuły również Cię zainteresują
W powyższym przypadku pierwszym krokiem będzie zbadanie korelacji pomiędzy dwoma instrumentami. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze, spojrzeć na wykres WTI oraz pary walutowej USD/CAD. Jeżeli kierunek jest taki sam, to mamy do czynienia z korelacją pozytywną, jeżeli odwrotny – z korelacją ujemną. Drugi sposób jest bardziej praktyczny, możemy nałożyć dwa instrumenty na jeden wykres oraz oszacować korelację. Niestety do tego zadania będziemy potrzebowali bardziej zaawansowanych narzędzi jak na przykład terminal Bloomberg. Wynik takiego działania został przedstawiony poniżej.

CADUSD i WTI korelacja
Źródło: Bloomberg

Powyższy wykres przedstawia notowania ropy naftowej (linia żółta) oraz kurs pary walutowej CAD/USD. Na większości platformach MetaTrader 4 mamy do czynienia z parą walutową USD/CAD, ale do lepszego zobrazowania korelacji kurs został odwrócony.

Jedno spojrzenie na wykres  i wiemy, że mamy do czynienia z korelacją. Niemniej jednak nasze badanie nie może zostać na tym zakończone, ponieważ powinniśmy przebadać siłę oddziaływania ropy naftowej na parę walutową USD/CAD. Powyższe zadanie może być dokonane za pomocą dodatku MT4 Supreme Edition kompatybilnego z platformą MetaTrader 4. Więcej o samym dodatku przeczytasz tutaj.

Jeżeli mamy zainstalowany dodatek Supreme do MetaTrader 4, to aby zbadać korelacje należy uruchomić EA Admiral – Correlation Matrix. Po wybraniu odpowiednich instrumentów naszym oczom ukażą się współczynniki korelacji.

Źródło: Admiral Markets

Dzięki opcji Correlation Matrix jesteśmy w stanie przebadać współczynnik korelacji. Zgodnie z powyższym, przez ostatnie 1000 dni korelacja pomiędzy parą walutową USD/CAD i WTI wyniosła -95. Wynik jest tożsamy z tym, że przez ostatnie 1000 dni przez 95 procent czasu obydwa instrumenty poruszały się w odwrotnym kierunku.

Dzięki takiej wiedzy możemy patrzeć na obydwa instrumenty jak na jeden, przy ewentualnym zajmowaniu pozycji na parze walutowej USD/CAD powinniśmy szukać potwierdzenia zawarcia tej transakcji na ropie WTI.

Uzyskaj obniżkę spreadu

Podczas badania korelacji możemy otrzymać trzy wyniki, należy zapamiętać, że każdy z nich będzie mieścił się w przedziale od -1 (lub -100%) do 1 (lub 100%). Czym bliżej -1 lub 1, tym możemy mówić o silniejszej korelacji. Minus przed wynikiem świadczy o korelacji ujemnej, czyli obydwa instrumenty poruszają się w odwrotnym kierunku. Brak znaku przed korelacją jest tożsamy z poruszaniem się instrumentów w tym samym kierunku.

Powróćmy jeszcze do naszego przykładu. Korelacja została przebadana, ale nie wspomnieliśmy nic o zależności ekonomicznej pomiędzy ropą naftową WTI a parą walutową USD/CAD. Czy istnieje taka zależność? Istnieje, ponieważ głównym produktem eksportowym Kanady jest ropa naftowa. Idąc dalej, notowania ropy naftowej przekładają się na stan gospodarki kanadyjskiej, a to na kurs walutowy.

Oprócz powyższej korelacji, na rynku kapitałowym możemy zaobserwować ich o wiele więcej, przykładowo:

  1. Notowania surowców i dolara amerykańskiego,
  2. Pary surowcowe i notowania surowców,
  3. Złoto i rentowność obligacji,
  4. Indeksy giełdowe.

Powyższe badanie korelacji pomiędzy instrumentami finansowymi możemy nazwać także analizą międzyrynkową, która określa to jak jeden instrument finansowy wpływ na drugi i odwrotnie. Dzięki badaniu korelacji uzyskamy szersze spojrzenie na cały rynek kapitałowy, a w ostateczności powinniśmy poprawić swoje wyniki transakcyjne. Korelacja instrumentów jest także ważna z punktu widzenia dywersyfikacji portfela.

Sprawdź na rachunku demonstracyjnym Correlation Matrix i bądź zawsze na bieżąco z korelacjami instrumentów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here