Naga MarketsBank Kanady opublikował badanie, które jest bardzo korzystne dla kryptowalut. Udowadnia ono bezpieczeństwo walut opartych o blockchain. Okazuje się, że nie da się wydać dwa razy tej samej monety (double spensing), jeśli jest ona oparta o proof-of-work. Oznacza to, że nie da się oszukać sieci blockchain i dokonać podwójnego księgowania na łańcuchu.

Nie da się oszukać technologii blockchain

Badacze z Banku Kanady opracowali model sprawdzający księgowanie z pomocą rejesru systemów rozproszonych. Okazało się, że blockchain jest całkowicie odporny na oszustwa typu „podwójnego wydawania walut”, gdzie użytkownicy fałszują zapisy w łańcuchu dla osiągnięcia zysku.

Badanie wykazało, że jeśli jedna kopalnia kontrolowałaby ponad połowę mocy obliczeniowej kryptowaluty, teoretycznie dałoby się przeprowadzić „atak 51%”. Opóźnienia w potwierdzaniu transakcji mogłyby sprawić, że górnik mający kontrolę nad większością blockchaina dałby radę przeprowadzić atak polegający na podwójnym wydawanych monet. Jest to jednak jedyny wyjątek od reguły.

Oszustwo możliwe tylko w szczególnych warunkach

Aby dało się dokonać oszustwa, “nieuczciwy górnik” musi mieć “głębokie kieszenie” i być “neutralny pod względem ryzyka”. “Te założenia wydają się być nierealistyczne i w praktyce użytkownicy mają niewielkie zachęty ekonomiczne do rozpoczęcia takiego ataku, szczególnie gdy inwestycje obliczeniowe innych górników są duże” – podsumowuje taką ewentualność badanie.

Według gubernatora Banku Kanady, Bitcoin oraz pozostałe kryptowaluty powinny być kojarzone z hazardem, a nie tradingiem, w związku z tym niezbędna jest jak najszybsza regulacja tego zdecentralizowanego rynku. W innym badaniu przeprowadzonym przez globalną firmę konsultingową Bain & Company odkryto, że wdrożenie technologii rozproszonych rejestrów, takiej jak blockchain, “ma potencjał zrewolucjonizowania transakcji bankowych”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here