Sporo mówi się w ostatnim czasie o potencjalnych manipulacjach na rynku kryptowalut. Już w drugiej połowie maja br. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wszczął postępowanie karne w celu ustalenia, czy handlowcy manipulują cenami Bitcoina i innych walut cyfrowych, co drastycznie zwiększyło kontrolę amerykańskich rynków, które jak twierdzą krytycy, obfitują w nadużycia.

Wraz z początkiem czerwca Peter L. Brandt, autor poczytnego Dziennika profesjonalnego gracza giełdowego przekonywał jednak, że nie może być mowy o manipulacjach ceną Bitcoina przeprowadzanych przez grube ryby.

Okazuje się jednak, że tak czy inaczej, ktoś manipulował ceną BTC w ciągu ostatniego roku. John M. Griffin i Amin Shamas opublikowali 66-stronnicowy dokument zatytuowane “Is Bitcoin Really Un-Tethered?”, w którym analizują hipotezę, że ceny kryptowalut są manipulowane poprzez wykorzystanie tokenu Tether (USDT).

Tether

Tether to token cyfrowy zapewniający osobom i organizacjom niezawodną i zdecentralizowaną metodę wymiany wartości przy użyciu znanej jednostki rozliczeniowej. Innymi słowy, jest to zamiennik dolara amerykańskiego w świecie kryptowalut. Kurs Tether nie powinien odbiegać znacząco od 1$ (wahania w zakresie 0,97 – 1,02$).

Inwestorzy kryptowalutowi zaczęli mieć jednak wątpliwości wobec USDT po tym, jak Tether zerwał umowę z firmą audytową Friedmann LLP zanim doszło do przeprowadzenia oficjalnego audytu. Jednym z największych krytyków kryptowalut jest anonimowy bloger Bitfinex’ed, który zauważył, że generacja monet Tether następuje wraz ze wzrostem ceny najpopularniejszych kryptowalut.

Wzrosty z 2017 r. były wynikiem manipulacji

Griffin i Szams przebadali przepływ kryptowalut z i do giełdy Bitfinex (mającej wówczas największy obrót Tetherem) między marcem 2017 r. a marcem 2018 r., w wyniku czego odkryto kilka wzorów zachowań rynkowych. Zauważyli oni, że wzrosty wyceny BTC są “ściśle skorelowane” z tworzeniem Tether. Ponadto “nie obserwuje się żadnych anormalnych zwrotów w miesiącach, w których podaż Tether nie jest zwiększana”. Ich zdaniem to właśnie manipulacja przy pomocy USDT była jedną z przyczyn potężnych zeszłorocznych wzrostów na rynku walut wirtualnych.

Tymczasem Prezes Bitfinex, JL van der Velde napisał w mailu do Bloomberga, że “Bitfinex i Tether nigdy nie były zaangażowane w jakiekolwiek manipulacje cenami na rynku kryptowalut. Emisje nowych USDT nie mogą być wykorzystywane do podwyższenia ceny BTC lub jakichkolwiek innych monet/tokenów na Bitfinexie”.

Według New York Times, profesor University College London, Sarah Meiklejohn powiedziała jednak, że badanie przeprowadzone przez Griffina i Szamsa “wydaje się rozsądne”, a główny ekonomista Chainalysis Philip Gradwell przyznał, że “wydaje się wiarygodne”, dodając, że potrzebne są dalsze badania.

“Doktor Zagłada”: tether to oszustwo, bez którego bitcoin spadłby o 80%

Warto także przypomnieć, że Nouriel Roubini, amerykański ekonomista wykładający w Stern School of Business przy Uniwersytecie Nowojorskim i właściciel firmy konsultingowej Roubini Global Economics już w styczniu br. przyznał, że jego zdaniem Tether jest oszustwem i służy jedynie do manipulowania cenami Bitcoin.

Nouriel Roubini znany jest z tego, że przewidział załamanie na amerykańskim rynku nieruchomości i recesję, jaka po nim nastąpiła w 2008 roku. Z tego powodu w 2009 roku magazyn Foreign Policyumieścił go na 4. miejscu na liście 100 najważniejszych myślicieli na świecie. Amerykańskie media często nazywają go “człowiekiem, który przewidział ostatni kryzys finansowy”, lub bardziej żartobliwie “Doktorem Zagładą”.

Tether wykorzystywany jest do manipulowania cenami Bitcoina. Gdyby nie USDT, wartość Bitcoina spadłaby o 80%” – napisał wówczas na swoim twitterze Roubini.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!STO

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKobiety coraz większą siłą w krypto sferze
Następny artykułKomentarz giełdowy – Zwrot na rynku akcji po konferencji EBC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here